Przy żywieniu koni należy pamiętać skąd się wywodzą i jak wyglądało ich żywienie w warunkach naturalnych. Dzicy przodkowie naszych koni wędrowali po stepie w poszukiwaniu jedzenia i zwierzęta te jadły praktycznie przez cały czas, w niewielkich ilościach, gdy znalazły pożywienie. A teraz konie stoją głównie w boksach i to my dostarczamy im żywność. Chcąc zadbać o nasze zwierzęta musimy pamiętać o ich anatomii i fizjologii i biorąc je pod uwagę kierować się w stronę rozsądnego i najbardziej zbliżonego do naturalnego sposobu żywienia koni.
Różnice w paszach dla koni
Pochodzenie koni stanowi istotną przesłankę w komponowaniu ich dziennego spożycia różnych substancji odżywczych. Biorąc pod uwagę ich potrzeby oraz będąc świadomymi możemy wybierać produkty, które są dostosowane do ich potrzeb, w zależności od funkcji danego konia. Czego innego potrzebują bowiem konie rekreacyjne, co innego potrzebne jest zwierzętom typowo hodowlanym, a jeszcze inne potrzeby mają konie sportowe, dlatego różne składniki pasz są przeznaczone dla różnych koni. Inny skład mają też pasze dla koni starszych, ponieważ z wiekiem zmieniają się zarówno zapotrzebowania konia, jak i jego fizjologia. Te zmiany zaczynają się w wieku około 16 – 18 lat, aczkolwiek zdarzają się konie dwudziestoletnie, które z powodzeniem pracują nadal w rekreacji i dobrze sobie radzą. Mimo jednak wydajnej pracy, zapotrzebowania konia powoli zmieniają się. Na przykład układ pokarmowy starszego konia traci swoją sprawność, nie wchłania już tak dobrze, a i składniki odżywcze nie są wykorzystywane przez organizm w pełni. Starsze konie potrzebują więcej białka, aby utrzymać mięśnie w sprawności, tracą też zdolność trawienia i metabolizowania węglowodanów.
Na te zmiany odpowiadają właśnie specjalnie skomponowane pasze, które należy podawać koniom powyżej 16 roku życia, aby uniknąć niechcianych skutków niewłaściwego żywienia naszego konia. Kiedy widzimy już zmiany na ciele konia, proces starzenia zaszedł zbyt daleko, by zaradzić mu samą zmianą diety. A przecież mimo wieku starszy koń nie musi być chudy, ani mieć zmechaconej sierści. Dzięki odpowiednio dostosowanym składnikom pokarmowym, dostosowanym do jego możliwości i potrzeb, możemy zapewnić mu dobrą kondycję i samopoczucie.