Historia instalacji wodno-kanalizacyjnych

Życie bez bieżącej wody? To niemożliwe! Instalacje wodno-kanalizacyjne są dziś czymś powszechnym, stosowanym na szeroką skalę. Bez nich nierealne jest wybudowanie domu czy jakiegokolwiek obiektu (fabryki, biura, szkoły, sklepu). Kiedyś jednak radzono sobie bez niej. W jaki sposób? Jaka jest historia instalacji wodno-kanalizacyjnych? Jak wyszukać najlepszą firmę w tej branży?

Instalacje wod kan na przestrzeni wieków

instalacje wod kan kujawsko pomorskieBy dawniej mieć wodę do picia, ugotowania posiłku czy mycia się i prania, czerpano ją z rzek. Z czasem zaczęto też kopać studnie, zbierano również wodę deszczową. W starożytnym Rzymie funkcjonowały akwedukty. Sprowadzana nimi woda kierowana była do specjalnych pojemników, gdzie osiadała, co miało oczyścić ją z zanieczyszczeń (te miały osiadać na dnie). Tak „przefiltrowana” woda rurami była kierowana do wieży ciśnień, następnie do fontann, łaźni, a nawet do dolnych kondygnacji domów zamożnych mieszkańców miasta. W kraju nad Wisłą pierwsze wodociągi zaczęły funkcjonować we Wrocławiu, następnie w Poznaniu i okolicach Krakowa. Ich budowa rozpoczęła się w XIII wieku, a przez lata przeszły one wiele modyfikacji i ulepszeń technologicznych. Do ich zasilania używano m.in. koło wodne, które z czasem zastąpiono maszyną parową. Rury wykonywane były z żeliwa lub ołowiu (w tym przypadku jednak szybko zaczęto mówić o ich szkodliwości). Dowodzono ponadto, że woda płynąca w rurach wymaga oczyszczenia. Zaczęto konstruować i stosować specjalistyczne filtry, np. piaskowe. Dodawano do niej również środki chemiczne (w Europie od XIX w. używano do odkażania wodorotlenek żelazowy). Wodę zaczęto chlorować na masową skalę po epidemiach tyfusu, które wybuchły we Włoszech (1896 r.) i Anglii (1897 r.). W Stanach Zjednoczonych upowszechniła się jej fluoryzacja. Kolejne lata przynosiły nieustanne zmiany, mające polepszyć funkcjonowanie wodociągów oraz jakość wody. To dzięki nim dziś każdy z nas ma dostęp do bieżącej wody i może korzystać z toalety we własnej łazience. Niemal w każdej miejscowości i obligatoryjnie w każdym mieście funkcjonuje zakład miejskich wodociągów i kanalizacji. Instalacje wod kan kujawsko pomorskie czy pomorskie, niezależnie od regionu Polski, są łatwo dostępne i dające się dopasować indywidualnie do własnych potrzeb.

Dzisiejsze instalacje wodno-kanalizacyjne znacząco różnią się od tych znanych przed wiekami. Ich pojawienie się to lata wielu prac badawczych oraz zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Zmianie uległa też jakość wody, która w wielu miastach naszego kraju jest bardzo czysta i pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń. Jest tez na bieżąco monitorowana, by móc w porę wykryć zagrożenie.