Jak ważne jest dobre oznakowanie pojazdu ADR?

Transport towarów niebezpiecznych to wymagające zajęcie, w które zaangażowane musi być wiele osób. Nie każdy może się tym zajmować. Szczegóły dotyczące takiego transportu są ściśle uregulowane prawnie i każdy, kto chce przewozić towary niebezpieczne musi przestrzegać danych zasad. Jedną z nich jest szczegółowe i dokładne oznaczenie pojazdu tak, aby można było w czytelny sposób odczytać, jaki materiał niebezpieczny jest przewożony.

W jaki sposób prawidłowo oznakować pojazd?

prawidłowe oznakowanie pojazdów adrDokładne przepisy dotyczące oznakowania i przewozu towarów niebezpiecznych określa umowa międzynarodowa ADR podpisana przez ponad pięćdziesiąt krajów, w tym Polskę. Nakłada ona obowiązki na osoby zajmujące się transportem towarów niebezpiecznych. przedsiębiorstwo zajmujące się takimi usługami musi zatrudnić doradcę do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych w ruchu drogowym. To własnie do jego obowiązków należy prawidłowe oznakowanie pojazdów ADR oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji przewozowej. W pierwszej kolejności musi on sprawdzić jaki rodzaj materiałów będzie przewożony. Oznaczenie ma kształt prostokąta o kolorze pomarańczowym, który powinien rzucać się w oczy i przykuwać uwagę. Musi być też łatwy do odnalezienia w przypadku wypadku lub kolizji. Na pomarańczowym tle czarnymi cyframi oznaczony jest zarówno przewożony materiał, jak i stanowione przez niego niebezpieczeństwo. materiały niebezpieczne przydzielane są do jednej z grup, do której się kwalifikują. Oznaczenie to wyraża się w postaci ułamka zwykłego, gdzie górna liczba oznacza typ zagrożenia, a dolna rodzaj lub grupę przewożonych substancji. Takie oznakowanie pomaga ratownikom z różnych krajów szybko i precyzyjnie podjąć odpowiednie działania ratunkowe, jednocześnie nie narażając się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia podczas akcji ratunkowej.

Towary niebezpieczne otaczają nas w życiu codziennym, a my często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Są to nie tylko specyficzne substancje chemiczne wykorzystywane w przemyśle, ale także na przykład kleje czy farby, a nawet benzyna, którą napędzane są nasze auta. Dlatego bardzo ważne jest, aby pojazdy przewożące towary niebezpieczne były odpowiednio oznakowane, co znacznie przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.