Odpowiednia nawierzchnia ważnym elementem zmagań sportowych

Każda osoba, która kiedykolwiek uprawiała sport, zwłaszcza zawodowo, wie, że na sukces podczas zawodów wpływ ma wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest na pewno forma i przygotowanie danego zawodnika. Duże znaczenie, szczególnie w pewnych dyscyplinach, ma sprzęt, którego używa sportowiec. Czasem o wygranej potrafi decydować zwyczajnie szczęście lub jego brak. Trudno jednak wyobrazić sobie profesjonalne zawody sportowe bez odpowiednio przygotowanej nawierzchni sportowej.

Rodzaje nawierzchni sportowych zewnętrznych

nawierzchnia sportowa zewnętrznaZawody każdej dyscypliny rozgrywają się oczywiście na innego rodzaju nawierzchni. Inaczej będzie wyglądała nawierzchnia sportowa zewnętrzna w przypadku przydomowego boiska do koszykówki, profesjonalnej areny do piłki nożnej czy kortu tenisowego. Odmienne właściwości ma wreszcie bieżnia lekkoatletyczna. Często wykorzystywanym materiałem w przypadku nawierzchni sportowych jest poliuretan. W przypadku tego tworzywa wyróżnia się nawierzchnie jednowarstwowe oraz dwuwarstwowe o grubości kilkunastu milimetrów. Te pierwsze stosuje się zazwyczaj do wyrobu bieżni lekkoatletycznych, a także na placach zabaw dla dzieci. Arena zmagań lekkoatletycznych, popularnie zwana tartanem, musi być wykonana z trwałego i twardego materiału. Powinien on bowiem być odporny na działanie kolców przyczepionych do butów lekkoatletów, by zwiększyć ich przyczepność do podłoża. Do kortów tenisowych również stosuje się nawierzchnię poliuretanową. Oprócz niej bardziej tradycyjnymi podłożami są wykonane z mączki ceglanej czy naturalnej trawy, która coraz częściej zastępowana jest sztuczną. Murawa trawiasta jest również wykorzystywana w przypadku boisk piłkarskich. Wadą takiego rozwiązania jest niska trwałość tego typu nawierzchni. Wymaga ona w związku z tym częstych wymian nawierzchni, co wiąże się z dużymi kosztami.

Wielu ludzi, którzy uprawiają sport amatorsko, bagatelizuje duże znaczenie nawierzchni sportowych lub nie zdaje sobie być może z niego sprawy. Olbrzymi wpływ na komfort zawodników, a często też zapewnienie bezpieczeństwa ich zdrowia a nawet życia ma odpowiednio przygotowana nawierzchnia sportowa. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku zawodów, które odbywają się na zewnątrz. Zawodnicy oraz nawierzchnia, na której występują, są bowiem narażeni na działanie czynników atmosferycznych.