Ogrzewanie gazowe czy na paliwo stałe?

ogrzewanie

Przy budowie czy modernizacji budynku mieszkalnego jedną z istotniejszych kwestii jest ta związana z wyborem konkretnego rodzaju ogrzewania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele alternatywnych źródeł pozyskiwania ciepła. Które z nich jest jednak najkorzystniejsze pod względem cenowym, a które pod względem ekologicznym i na co przy zakładaniu instalacji grzewczej należy zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Centralne ogrzewanie – co warto wiedzieć

schemta COWedług artykułów na portalu www.centralne-ogrzewanie.com.pl centralne ogrzewanie zalicza się do najpopularniejszych systemów grzewczych w Polsce. System ten służy do dystrybucji ciepła, które uzyskuje się z przetworzonego paliwa. Paliwo bez względu na jego rodzaj przetwarzane jest w jednym centralnym punkcie w budynku, czyli w kotłowni za pomocą kotła grzewczego. Ilość ciepła jaka może zostać wytworzona zależna jest jednak od rodzaju paliwa jak i samego kotła. Dystrybucja wytworzonego ciepła odbywa się za pomocą rur i znajdującego się w nich nośnika ciepła, którym może być powietrze, para wodna lub woda, obecnie jednak zwykle jest to woda. Ciepło transmitowane jest do odbiorników ciepła, którymi zazwyczaj są kaloryfery i to one oddają ciepło bezpośrednio do pomieszczenia. Wyjątkiem jest ogrzewanie podłogowe, gdzie nie ma oddzielnych odbiorników. Zasadniczo instalacje CO występują w dwóch rodzajach, mianowicie ogrzewanie grawitacyjne, gdzie przepływ wody jest wynikiem zmiany gęstości cieczy pod wpływem temperatury oraz instalacje centralne z pompą, gdzie obieg wody jest wymuszany mechanicznie. W praktyce obecnie w większości obiektów stosuje się ogrzewanie centralne z wymuszonym obiegiem, ponieważ jet to zdecydowanie bardziej wydajne.

Wybór kotła do ogrzewania centralnego

kociołWybór kotła wpłynie nie tylko na komfort cieplny w domu, ale także i na wysokość rachunków. Najistotniejszym kryterium przy wyborze kotła jest rodzaj paliwa jakim będzie on ogrzewany. Na wybór kotła i rodzaju paliwa zarazem powinny wpływać takie czynniki jak:

Jakie zatem paliwa mamy do wyboru i która opcja w całości wychodzi najkorzystniej? Według strony www.safaga.org obecnie najpopularniejsze nadal jest ogrzewanie gazowe. Wynika to z tego, że jest to bardzo wygodny sposób na ogrzewanie domu. Dodatkowo kocioł gazowy jak i sam gaz są stosunkowo tanie. Ponadto usługi gazowe związane czy to z montażem kotła czy też z jego naprawa są łatwo dostępne co także przemawia za tym rozwiązaniem. Minusem jest koszt podłączenia do instalacji gazowej, jak i ograniczony dostęp do samej instalacji. Według artykuły na portalu muratordom.pl najczęściej wykorzystuje się gaz ziemny, rzadziej gaz płynny z racji tego, że w takim wypadku konieczne jest przechowywanie go, a co za tym idzie trzeba wyznaczyć specjalne miejsce na zbiornik poza domem. Paliwa stałe takie jak węgiel brunatny czy koks są nadal najtańsze, a co za tym idzie takie ogrzewanie jest najbardziej ekonomiczne. Nie tylko paliwo stałe jest tańsze, ale także i koszt zakupu odpowiedniego kotła jest zdecydowanie niższy. Minusem jest jednak to, że na opał stały należy przeznaczyć specjalne pomieszczenie w którym będzie on składowany. Kotły na węgiel wymagają obsługi, a także mają one negatywny wpływ na środowisko naturalne, co jest dużym minusem. Obecnie coraz popularniejsze stają się właśnie paliwa ekologiczne.

Paliwa ekologiczne

ekogroszekPaliwa ekologiczny nie tylko wpływają pozytywnie na stan środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do powietrza, ale także w większości przypadków ten rodzaj paliwa jest tańszy od innych. Biomasy takie jak słoma czy odpady drzewne są średnio od 30-60% procent tańsze niż tradycyjne paliwa stałe. Niesyty są one mniej kaloryczne niż tradycyjne paliwa, a co za tym idzie by uzyskać taką samą wysokość temperatury trzeba spalić ich o wiele więcej. Poza biomasami popularny w ostatnim czasie stał się ekogroszek. Na podstawie strony http://www.energoret.pl cenowo jest on porównywalny do węgla, jednak jego przechowywanie jest zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ zwykle jest to ekogroszek pakowany. Ten rodzaj paliwa ma mniejsza zawartość szkodliwych związków w porównaniu z węglem, które w trakcie spalanie są emitowane do atmosfery. Jeżeli chodzi o rezultat cieplny to jest on dość zbliżony. Paliwa ekologiczne są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych paliw stałych i to nie tylko pod względem ekologicznym, ale także i cenowym.

Wybór grzejników do ogrzewana centralnego

grzejnikNa wydajność ogrzewania centralnego i to jak wysoki komfort cieplny będzie ono zapewnić wpływ ma także rodzaj odbiorników ciepła zastosowany w domu. Na stronie www.jaga.com.pl możemy przeczytać, że wybierając grzejniki pokojowe należy zwrócić uwagę na dwa elementy na ich rodzaj i materiał z jakiego zostały one wykonane. Te czynniki przekładają się na to w jaki sposób ogrzewane jest pomieszczenie i jak wydajnie. Obecnie najpopularniejsze są grzejniki stalowe płytowe. Zajmują one niewiele miejsca, a przy tym bardzo dobrze ogrzewają pomieszczenie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się, także grzejniki konwektorowe pokryte aluminium. Sama obudowa nie ma tu znaczenie, ponieważ ciepło nie jest przez nią oddawane. W tym przypadku wykorzystuje się zjawisko konwekcji. Takie ogrzewanie nie przesusza powietrza w pomieszczeniu, a także pozwala na równomierne ogrzanie pomieszczenia w dowolnym czasie. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że wymuszony ruch powietrza w pomieszczeniach z ogrzewaniem konwekcyjnym sprawia, że podnosi się kurz, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie osób, zwłaszcza cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych i alergię.

Podsumowując

Trudno jednoznacznie wskazać jaki rodzaj paliwa jest lepszym źródłem ciepła. Na to jak bardzo wydajny jest system ogrzewania centralnego przekłada się dużo więcej czynników niż tylko rodzaj paliwa, jednak jego wybór nie wątpliwie wpływa na kształt i sposób działania całej instalacji.