Podstawowe funkcje nowoczesnego programatora astronomicznego

Wielu z nas często zastanawiało się, w jaki sposób zapalane są lampy uliczne lub działają układy automatyki zależne od czasu oraz brzasku i zmierzchu cywilnego. Aby możliwa była płynna i niezawodna zmiana ustawień, korzysta się z najnowocześniejszych systemów astronomicznych i zegarów sterujących. Dzięki ich działaniu udaje się stworzyć automatyczny programator, który działa z bardzo dużą dokładnością i może pracować bez przerwy przez wiele dni. Jakie funkcje posiada programator czasowy?

Programator czasowy służący do realizacji sterowania astronomicznego

Programator astronomicznyCyfrowe zegary sterujące służą przede wszystkim jako nieodzowny składnik każdego układu automatyki sterowania. Dzięki układom elektronicznym oraz systemom obliczeniowym opartym na współrzędnych astronomicznych są często wykorzystywane jako sterowniki lamp ulicznych. Dzięki temu, że typowy programator astronomiczny jest bezobsługowy i niezawodny, a jego podstawowa obsługa ogranicza się do ustalenia ustawień wstępnych, jest on bardzo popularnym środkiem sterującym układami automatyki. Podstawowym plusem tego typu urządzeń jest możliwość dostosowania się do bieżącej godziny w cyklu astronomicznym. Typowe programatory są zamknięte w małych obudowach, wyposażonych w wyświetlacz LCD. Dzięki temu możliwy jest podgląd bieżących ustawień oraz możliwość każdorazowej ich korekty przez wykwalifikowanego pracownika. Dzięki możliwości obliczania końca zmierzchu cywilnego programator jest w stanie ustalić dokładną chwilę włączenia systemu lamp ulicznych. Kiedy jest umieszczany w odpowiednich miejscach i odpowiednio zaprogramowany, jest bezobsługowy i nie wymaga dodatkowych działań ze strony pracowników. Programatory mogą pracować w trybie zdalnym lub też być ustawiane ręcznie. Zegary astronomiczne mają także możliwość sterowania zdalnego za pomocą specjalnie zaprojektowanego pilota.

Większość nowych zegarów astronomicznych jest obudowana specjalną konstrukcją modułową i zabezpieczona przez specjalne klapki, umieszczone na froncie urządzenia. Wyświetlacze LCD montowane w tym urządzeniu mogą być podświetlane, co znacznie ułatwia nocną pracę. Dzięki temu programatory mogą być stosowane w miejscach, w których nie jest dostępne dobre naświetlenie w godzinach wieczornych czy nocnych.