Każdy, kto ma swój dom lub mieszkanie w końcu podejmuje decyzję o tym, aby pozbyć się starych mebli i kupić nowe. Ale co zrobić z tymi, które już mamy? Można nawiązać kontakt z firmą, która przyjedzie do Ciebie i odbierze niepotrzebne rzeczy z drewna, a następnie podda je recyklingowi. Dzięki temu nie musisz zaśmiecać środowiska, ani martwić się dalszym losem tych mebli. Wystarczy zadzwonić oraz umówić się na konkretny dzień i godzinę.
Odbiór mebli i rozdrobnienie drewna
Meble zostaną spakowane do samochodu dostawczego, a następnie poddane rozdrobnieniu. W tym procesie zostaną użyte maszyny rozdrabniające do drewna. Cały proces wygląda tak, że z mebli odkręca się wszystkie metalowe elementy, a następnie wrzuca się je do kontenera. Kontener ma otwór, przez który powoli wysypuje się drewno i wpada do bębna rozdrabniającego. Drewno jest stale dociskane, aby było rozdrobnione na niewielkie kawałki. W jednej maszynie znajduje się ponad osiemdziesiąt różnych ostrzy oraz tarcz. Trociny trafiają do specjalnych pojemników. Każdy ma pojemność jednego metra sześciennego. Taka maszyna rozdrabniająca do drewna może dziennie przerobić siedemdziesiąt pięć ton drewna, co łącznie daje około dwustu takich pojemników. Użycie takich maszyn jest niezbędne, aby drewno mogło podlegać procesowi recyklingu. Z trocin powstaną płyty wiórowe na inne meble. Tego typu maszyny działają tak samo efektywnie, bez względu na rodzaj drewna lub jego wcześniejszą obróbkę. Na przykład nie ma znaczenia, czy mebel był lakierowany. Pracownicy musza zadbać tylko o to, by w meblach nie znalazł się żaden metalowy element, Najlepsze jest to, że maszyna jest dość oszczędna, ponieważ do jej obsługi trzeba tylko jedną osobę. Dlatego odbiór mebli nie jest kosztowną rzeczą, płaci się głównie za transport oraz czas kierowcy samochodu dostawczego.
Dzięki takim maszynom możliwe jest ponowne wykorzystanie drewna. Nowi właściciele mebli nawet nie zdają sobie sprawy, że przedmioty, które kupili przeszły już przez taką maszynę. Rozdrabnia ona drewno na różnego rodzaju wióry. Głównie chodzi o ich średnią wielkość oraz kształt. To jest zależne od konkretnego zamówienia, jakie uzyskał zakład zajmujący się utylizacją starych mebli. Z wiór powstają płyty, a nawet szary papier, z którego robi się na przykład papier toaletowy.