Rodzaje maszyn wytrzymałościowych

 

Badanie nowo powstałych materiałów łączy się z ich testowaniem. W związku z tym na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które na to pozwalają. Potrafią one badać lepkość płynów, ale i wytrzymałość różnych substancji. Praca w różnych laboratoriach nie musi być nudna. Może za to stanowić duże wyzwanie i zmuszać nas do podejmowania kolejnych prób.

Czym są maszyny wytrzymałościowe?

pionowe maszyny wytrzymałościoweObecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów maszyn wytrzymałościowych. Jednym z nich są prasy. Używa się ich przy sprawdzaniu cegieł, kamieni czy betonu. Wywiera się nacisk na te substancje i sprawdza jak długo wytrzymają. Są to bardzo dobre i trwałe urządzenia, które wykorzystuje się głównie w przemyśle górniczym i innych placówkach badawczych. Prasy możemy podzielić na mechaniczne, pneumatyczne oraz hydrauliczne, a także na te z napędem elektromagnetycznym. Kolejnym rodzajem maszyny wytrzymałościowej jest twardościomierz. Tutaj wykorzystuje się go wraz ze specjalnym oprogramowaniem, które pozwala śledzić pomiar. Dodatkowo wyposażony jest w kamerkę oraz wyświetlacz. Tutaj nie wykorzystuje się już tak twardych i dużych materiałów. Zazwyczaj są to bardzo małe próbki. Możemy również wyróżnić zrywarkę. Jak sama nazwa wskazuje za jej pomocą sprawdza się jak bardzo dane tworzywo się rozciąga, gnie i do jakich rozmiarów jest w stanie się ścisnąć. W związku z tym zrywarką bada się najczęściej metal oraz tworzywa sztuczne. Jeśli chcemy sprawdzić jak przy dużym obciążeniu będą pękać żelazo lub stal, należy wykorzystać do tego młot Charpy’ego. Chcąc zaopatrzyć się w dany sprzęt warto zasięgnąć opinii specjalisty, który pomoże w wyborze, a także pokaże jak wszystko działa. Pionowe maszyny wytrzymałościowe choć wydają się być miłe i proste w korzystaniu, mogą zrobić nam dużą krzywdę jeśli źle ich użyjemy. Warto również pamiętać, że musimy spełnić wszystkie warunki, jeśli chcemy rozpocząć próby statyczne. Zostały one wydane w specjalnym rozporządzeniu, które opisuje wymagania metrologiczne w zakresie konstrukcji, wykonania i materiału maszyn wytrzymałościowych.

Praca z maszynami wytrzymałościowymi nie należy do najlepszych. Często w wyniku nieuwagi możemy narazić się na niebezpieczeństwo. W związku z tym dobrze jest wykonywać wszystkie badania z osobami specjalnie do tego wyszkolonymi, tak by nic sobie nie zrobić, ale też nie narazić życia innych. Zachowując przy tym również możliwość jak najdokładniejszego sprawdzenia wytrzymałości danego materiału.