Rodzaje odbojnic magazynowych

 

Niemal w każdej hali przemysłowej lub w zakładzie produkcyjnym i magazynie znaleźć można różnego typu odbojnice. Są w różnych kształtach, kolorach, mogą mieć różną budowę. Łączy je jednak jedno – skutecznie zabezpieczają ściany, regały, maszyny i urządzenia przed zarysowaniami i uszkodzeniami, jakie mogą powstać w przypadku uderzenia. Jakie są rodzaje odbojnic i które z nich powinny znaleźć się w magazynie?

Jakie odbojnice wybrać do magazynu?

odbojnice magazynoweNależy sobie przede wszystkim wyjaśnić, w jakim celu montuje się odbojnice magazynowe. Są one wytrzymałe i dobrze widoczne, a zatem ich zadaniem jest ochrona przed uderzeniami stałych elementów hali lub sprzętu. Zabezpieczają też ciągi komunikacyjne, realnie wpływając na bezpieczeństwo pracowników. Do wyboru są różne rodzaje odbojnic, m. in. słupkowe różnej wysokości i szerokości. Można je przykręcić lub wbetonować w posadzkę. W magazynie, gdzie pracownicy poruszają się wózkami widłowymi, zastosowanie znajdują również odbojnice wózkowe. Ochraniają ściany i regały, mogą też wytyczać ciąg komunikacyjny w hali. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie zniszczeń. Z kolei krawędzie ścian zabezpieczą odbojnice narożne. Można z ich pomocą uchronić przed przypadkowym uszkodzeniem systemy alarmowe oraz kable, jeśli są zamontowane na ścianach narożnych magazynu. Właściciele hal przemysłowych często też w swoich obiektach montują odbojnice elastyczne, odbojnice rampowe, odbojnice regałowe oraz odbojnice typu U-2, U-3 lub U-4. Przydatna może okazać się również odbojnica wisząca. Warto zauważyć, że wszystkie produkty tego typu są proszkowo lakierowane na kolor żółty, co nakazuje norma DIN 4844. Na nią naklejane są czarne pasy różnej grubości (w wielu przypadkach dają efekt odblaskowy). Dobrze jest też pamiętać, że odbojnice to inwestycja na lata, nie trzeba więc oszczędzać na ich zakupie. Dobrej jakości produkt będzie wytrzymały i właściwie służył przez długi czas. Dobrze jest też przemyśleć sposób montażu (czy chcemy, by odbojnice były przymocowane na stałe, czy dały się usunąć z posadzki).

Magazyny wielkopowierzchniowe to przestrzeń specjalistycznego typu. Są nie tylko duże, ale też muszą być właściwie zabezpieczone, by pracownicy czuli się w nich bezpiecznie. Tego zresztą wymaga od właściciela ustawodawca, uwzględniając to w prawie pracy i zasadach BHP. Nic zatem dziwnego, że tak wielu przedsiębiorców montuje w swoich zakładach odbojnice magazynowe. Bardzo dobrze spełniają one swoją funkcję.

 

Więcej znajdziesz na: salvada.pl