Co jest ważne gdy prowadzi się własną drukarnię?

druk cyfrowy

Przemysł poligraficzny całkiem dobrze rozwija się w Polsce, wynika to w dużej mierze z tego że nadal pozostaje duże zapotrzebowanie na materiały drukowane różnego rodzaju. Fakt ten sprawia, że założenie własnej drukarni może być całkiem dobrym pomysłem na własnym biznes, co jednak o tej branży należy wiedzieć i jakie rozwiązania powinny znaleźć się obowiązkowo na stanie naszej drukarni? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Drukarnia – jaki rodzaj założyć?

drukNa portalu branżowym www.signs.pl można znaleźć informację, że pierwszą rzeczą jaką należy wziąć pod uwagę chcąc założyć drukarnie jest jej rodzaj. Obecnie na rynku działają zarówno drukarnie offsetowe, cyfrowe jak i te, które wykorzystują obydwie techniki. Zasadniczo opcja posiadania w ofercie zarówno druku cyfrowego jak i offsetowego jest najkorzystniejsza, ponieważ wówczas najłatwiej o klientów. Problem może jednak stanowić fakt, że założenie drukarni cyfrowej jest o wiele mniej kosztownej niż tradycyjnej drukarni offsetowej, co dla wielu osób może mieć duże znaczenie. Wybór rodzaju drukarni w pewnym sensie zdefiniuje to w jakim zakresie usługi poligraficzne będziemy mogli świadczyć i do jakiej grupy docelowej będzie skierowana oferta drukarni.

Drukarnia offsetowa – zalety i wady

Drukarnia offsetowaWedług informacji z portalu drukarnie.com.pl drukarnie offsetowe to zakłady poligraficzne wykorzystujące tradycyjne metody druku. W ich przypadku największy problem stanowi samo uruchomienie drukarni jak i znalezienie odpowiednich pracowników, przede wszystkim- drukarzy. Prowadzenie tego typu działalności wiąże się że stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi, przy czym oferta takiej drukarni jest szersza jak i skierowana do większej grupy odbiorców. Drukarnie offsetowe przede wszystkim specjalizują się w realizacji dużo nakładowych zamówień, a co za tym idzie ich oferta jest skierowana przede wszystkim do firm. Duże nakłady w przypadku drukarni cyfrowych są opłacalne dla samej drukarni (drogi proces rozpoczęcia druku) jak i dla klientów, ponieważ im większa liczba kopi tym niższa cena pojedynczej sztuki. Zaletą tego rodzaju drukarni jest także fakt, że druk offsetowy nadal uznawany jest za najlepszy pod względem jakościowym. Drukarnia offsetowa powinna być wyposażone w takie rozwiązania jak:

Dodatkowo należy także pamiętać o rozwiązaniach umożliwiających bigowanie drukowanych materiałów. Wśród narzędzi do bigowania można by wyróżnić takie jak noże bigujące, listwy perforujące, noże krążkowe, noże odcinkowe. Wybór odpowiednich rozwiązań w tym wypadku zależny jest od tego co ma zostać zbigowane i czy można naruszyć strukturę bigowanego materiału. Ponadto na stanie drukarni powinny jeszcze znaleźć się rozwiązania umożliwiające lakierowanie, tłoczenie na gorąco i złocenie, choć elementy te nie są aż tak bardzo konieczne jak te wymienione powyżej. Zakup profesjonalnych maszyn introligatorskich to ogromny wydatek, dlatego część osób otwierających drukarnie decyduje się na zakup sprzętu używanego, co nieco obniża koszty inwestycyjne.

Drukarnia cyfrowa – wady i zalety

Drukarnia cyfrowaDrukarnie cyfrowe obecnie są zdecydowanie częściej otwierane – głównie z racji tego, że koszty inwestycyjne w tym wypadku są zdecydowanie niższe. Mała drukarnia cyfrowa w zasadzie może być prowadzona nawet w domu (brak konieczności wynajmowania lokalu pod działalność zmniejsza koszty), Dodatkowo ilość sprzętu jaki trzeba zakupić by móc prowadzić taka działalność jest zdecydowanie mniejszy. I w zasadzie sprowadza się do konieczności kupna drukarki cyfrowej i pomocniczych rozwiązań umożliwiających przycięcie papiery czy zalakierowanie wydrukowanych materiałów, itd.. Oferta drukarni cyfrowej jest jednak bardziej okrojona. Specjalizuje się ona w druku raczej prostych materiałów i to w niewielkim nakładzie, a co za tym idzie jej oferta jest raczej skierowana do małych firm i osób prywatnych. W tym wypadku druk każdej sztuki czy to ulotki czy wizytówki kosztuje tyle samo, a co za tym idzie wyższe nakłady są nieopłacalne dla klientów i zwykle wolą oni wybrać w takiej sytuacji drukarnie offsetową. Niemniej zaletą tego typu drukarni jest czas realizacji zamówienia, który jest bardzo krótki co często przemawia na jej korzyść. Główne koszty prowadzenia tego typu działalności wiążą się z koniecznością zakupy takich elementów jak tonery do drukarek laserowych, cyfrowych oraz papier. By jakość drukowanych materiałów tak dokumentów firmowych (drukarki laserowe) jak i materiałów dla klientów (druk cyfrowy) była odpowiednia warto wybierać wysokiej jakości asortyment tak jak choćby tonery do drukarek HP, czy tonery do drukarek cyfrowych Kanon. Drukarnia cyfrowa zwłaszcza na początku może być najlepszą opcją, jeśli chodzi o własny zakład poligraficzny, należy się jednak liczyć z jej pewnymi ograniczeniami.

Prowadzenie drukarni, a jakość materiałów drukowanych

tonery do drukarekBez względu na rodzaj drukarni by jej oferta cieszyła się popularnością materiały oferowane przez nią muszą być na odpowiednim poziomie. Największy problem zwłaszcza, jeśli chodzi o druk offsetowy stanowi powtarzalność materiałów, gdzie zdarzają się spore rozbieżności pomiędzy tymi samymi kopiami. By wyeliminować problemy tego rodzaju zwykle konieczne jest stosowanie systemów wizyjnych, dzięki którym możliwa jest automatyczna kontrola nadruku. Rozwiązanie to znacząco podnosi jakość drukowanych materiałów i ograniczy błędy drukarskie.

Krótko podsumowując temat

Przy zakładaniu własnej drukarni przede wszystkim trzeba dobrze zastanowić się nad jej rodzajem. To jakiego rodzaju drukarnie otworzymy zdefiniuje sposób jej działania, a także i to jak duży sukces będziemy mogli odnieść tym sposobem.