Wybieramy wózek transportowy

 

W wielu przedsiębiorstwach, sklepach czy zakładach produkcyjnych niemal codziennie zdarzają się sytuacje, kiedy zachodzi potrzeba przetransportowania jakiegoś ciężkiego lub dużego gabarytowo przedmiotu z jednego miejsca do drugiego. Aby nie nadwyrężać sił pracowników z powodzeniem wykorzystuje się do tego celu specjalne wózki.

Rodzaje wózków transportowych

wózki transportoweJako że są to pojazdy chętnie wykorzystywane przez większość przedsiębiorstw, sklepów, a ostatnio również coraz częściej do celów prywatnych, oferta wózków transportowych jest bardzo szeroka. Różnice, które można dostrzec na pierwszy rzut oka to między innymi ilość kół. Wózki dwukołowe sprawdzą się doskonale, kiedy sporadycznie zachodzi potrzeba przewiezienia towaru o niewielkiej wadze do kilkudziesięciu kilogramów, choć znajdziemy także modele tego typu, które udźwigną nawet 250 kilogramów. Zaletą takich wózków jest ich lekkość i niewielki rozmiar, który z łatwością można przechować w każdym magazynie czy nawet niewielkim garażu. Dużym ułatwieniem jest również jego zwrotność, więc doskonale sprawdzi się podczas manewrowania na niewielkiej przestrzeni. Z kolei wózki transportowe wyposażone w cztery koła są zdecydowanie bardziej stabilne i potrafią udźwignąć i przewieźć z miejsca na miejsce przedmioty o ciężarze sięgającym kilkuset kilogramów. Charakteryzuje je również duża wytrzymałość i łatwość w transportowaniu przedmiotów płaskich o dużych gabarytach. Osobna podkategorię wózków czterokołowych stanowią tak zwane paleciaki, które mogą udźwignąć ciężar nawet kilku ton dzięki specjalnemu systemowi podnoszenia.

Transport ciężkich i dużych przedmiotów siłą ludzkich rąk zabierałby nie tylko dużo energii i czasu, ale także narażałby niepotrzebnie na ryzyko wystąpienia wypadku podczas pracy. By temu zapobiec oraz zwiększyć wydajność w powodzeniem w wielu zakładach stosuje się różnego rodzaju wózki, które w zależności od modelu są w stanie przewieźć przedmioty ważące od kilkudziesięciu do nawet kilku ton.