Wychowywanie psa od szczenięcego wieku

Każdy właściciel psa rasy labrador po pewnym czasie dowie się jak realnie wygląda opieka nad tą rasą. Jest to zwierzę bardzo żywiołowe, które posiada mnóstwo energii. Na dodatek zaniedbanie od początku w kwestii posłuszeństwa może spowodować ogromne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego jak zacząć wychowywać naszego labradora i w jaki sposób rozładować jego nadmiar energii? Warto zacząć od samego początku.

Jak wychować żywiołowego labradora?

labrador biszkoptowy szczeniakJuż na samym wstępie jako właściciele musimy ustalić żelazne zasady na co pozwalamy naszemu pupilowi, a na co nie. Do tych zasad powinni dostosować się też pozostali domownicy. Dlatego już od szczenięcego wieku należy je stosować w praktyce. W późniejszym wieku to będzie owocowało, ponieważ nasz labrador uzna to za naturalne aby nie wskakiwać na kanapę czy nie leżeć w garderobie. Są to banalne przykłady, które mogą pojawić się podczas codziennego życia ze sporym psem. Labrador biszkoptowy szczeniak może również zostać zapisany na specjalny kurs psiego posłuszeństwa. To pozwoli na nadzór specjalisty, którzy udziela właścicielom cennych wskazówek. Jest to bardzo ważne jeżeli pragniemy aby nasz piesek znał podstawowe komendy. Takie kursy są szczególnie przydatne dla osób, które nie miały nigdy wcześniej zwierząt lub nie wiedzą jak poradzić sobie z psem stwarzającym problemy. Ostatnio popularną metodą jest psie przedszkole. Zabierając labradora w takie miejsce od razu dbamy o proces poprawnej socjalizacji. Da nam to w przyszłości wiele korzyści, ponieważ pies odnajdzie się w wielu różnych sytuacjach. Nie zaskoczy go nagły hałas i będzie posłuszny nawet w przypadku gdy zobaczy wiele obcych psów. Będzie to dla niego zwyczajna sytuacja, ponieważ wszystkiego nauczył się w psim przedszkolu. Jeżeli chodzi o aktywność labradora, który jej potrzebuje to warto pokusić się o udział w psich sportach. Będzie to świetny sposób na łączenie aktywności fizycznej z umysłową. Taką dyscypliną są obecnie obedience.

Polega to na pokonywaniu specjalnego toru przeszkód z wykorzystaniem podstawowych komend posłuszeństwa. Przykładowo nasz labrador pokonuje tunel ale w pewnym momencie musi się zatrzymać i oddać głos. Jest to łączenie komend z pokonywaniem terenu. Taka zabawa jest świetnym pomysłem dla tej rasy. Dodatkowo można zapisać się do grupy szkoleniowej pod tym kątem już we wczesnym wieku naszego labradora.