Zlewozmywak granitowy w kuchni

 

W każdej kuchni znajduje się zlewozmywak. I choć coraz rzadziej myjemy w nim naczynia, bo robi to za nas zmywarka, jest potrzebny, by opłukać pod bieżącą wodą warzywa czy owoce lub nalać wody do garnka. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od naszych preferencji oraz możliwości przestrzennych. Co zatem mamy do wyboru i jak prawidłowo dbać o zlew w kuchni?

Jak czyścić zlewozmywak z granitu?

granitowy zlewozmywakW kuchni bardzo ważna jest higiena, liczy się też trwałość wyposażonych w nią sprzętów. Mają one służyć przez lata, a zatem już na etapie ich zakupu trzeba wziąć pod uwagę ich jakość. Niemniej ważne jest dbanie o nie na co dzień. Nawet doskonały i bardzo drogi sprzęt szybko się popsuje, jeśli nie bezie regularnie czyszczony i używany niezgodnie z przeznaczeniem. Ze szczególną troską podchodzimy do sprzątania zlewu. To tam bowiem gromadzi się duża ilość bakterii i grzybów, czemu sprzyja wilgotne środowisko. A że w wielu współczesnych kuchniach montowany jest granitowy zlewozmywak podpowiadamy, jak prawidłowo o niego dbać. Jest to produkt wysokiej jakości, odporny na zarysowania i działanie wysokich temperatur, gdzie ryzyko pęknięcia jest minimalne. Na nic się to jednak zda, jeśli zlew nie będzie myty po każdym użyciu. Tłuszcz i resztki jedzenia mogą pozostawiać przebarwienia i osady, które co prawda nie wnikają najczęściej w głąb tworzywa, niemniej wyglądają bardzo nieestetycznie, zwłaszcza na białym zlewie. Komorę i ociekacz można myć delikatną gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń lub stosować do tego celu specjalny preparat do zlewozmywaków granitowych. By uniknąć zacieków, zaleca się wycieranie powierzchni zlewu papierowym ręcznikiem lub ścierką kuchenną. Gdy się pojawią, łatwo można usunąć je za pomocą wacika nasączonego niewielką ilością spirytusu salicylowego lub octu. Co równie ważne, zanim zaczniemy użytkować granitowy zlewozmywak, należy zaimpregnować go specjalnym płynem lub zwykłym olejem jadalnym, np. słonecznikowym. Czynność tę zaleca się powtarzać co najmniej raz na dwa tygodnie.

Gładka powierzchnia i minimalistyczny kształt granitowych zlewozmywaków sprzyjają utrzymywaniu ich w czystości. To bardzo ważne, bo w ten sposób nie tylko dbamy o nasz sprzęt, ale też mamy pewność, że nie zadomowiły się w nim bakterie i grzyby.