Drony coraz popularniejsze, warto zdobyć kwalifikacje

Coraz więcej dronów pojawia się na niebie. Co ciekawe, używane są w coraz to nowych dziedzinach. Za pomocą drona można robić zdjęcia, kręcić filmy, a nawet analizować skład dymu. Policja wykorzystuje też te latające maszyny do sprawdzania, jak zachowują się kierowcy na drogach. Zastosowań jest więc naprawdę mnóstwo, podobnie jak modeli maszyn. Wciąż jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że do sterowania dronem często potrzebne są kwalifikacje.

Operatorzy dronów powinni przejść kurs

szkolenie na operatora dronaZ jednej strony to kwestia umiejętności. Od doświadczonych specjalistów można się bowiem nauczyć wielu rzeczy na temat kierowania dronami. Ważniejsze są jednak kwestie prawne, ponieważ latanie dronami regulują przepisy. Jeśli wykorzystujemy bezzałogowce do robienia zdjęć lub nagrywania filmów, wymagane jest zdobycie specjalnych uprawnień. Nie jest to konieczne jedynie w przypadku lotów rekreacyjnych i sportowych. Chcesz świadczyć usługi za pomocą drona – musisz przejść kurs. Co więcej, szkolenie należy wykonać w ośrodku, który jest wpisany na listę Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Trzeba również pamiętać, iż zdobyty certyfikat trzeba odnawiać co kilka lat, czyli uprawnienia są nadawane na określony czas. Podczas szkoleń kandydat na operatora drona pozna wiele zagadnień teoretycznych, ale będzie także okazja do zajęć praktycznych. Warto z nich skorzystać nie tylko dlatego, że jest szansa uzupełnić swoją wiedzę oraz umiejętności, ale również z tego powodu, iż za brak uprawnień grożą kary. Kurs nie zajmuje wiele czasu. Zazwyczaj szkolenie na operatora drona trwa jeden lub dwa dni. Państwowy egzamin także powinien nastąpić w tym czasie. Dla bardziej doświadczonych użytkowników maszyn bezzałogowych jest także możliwość kursu doszkalającego. W końcu uczymy się przez całe życie.

Popularność dronów i usług, które mogą być świadczone za ich pomocą, rośnie bardzo szybko. Inspekcje, filmowo – fotograficzne relacje z uroczystości, ochrona mienia – to wszystko można dziś wykonać dzięki latającym bezzałogowcom. Pamiętajmy jednak, jeśli chcemy świadczyć podobne usługi, musimy mieć uprawnienia do użytkowania drona. Ich brak może się skończyć problemami. Na egzamin państwowy warto zdecydować się także z innego powodu – im więcej będziemy wiedzieli o lataniu, tym bezpieczniej, dla nas i otoczenia.