Jakie drzwi wybrać najlepiej do swojego domu?

drzwi

Propozycji producentów zarówno jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne jak i wewnętrzne jest wiele. Warto jednak wiedzieć na jakie ich parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze oraz jakie materiały w jakich warunkach najlepiej się sprawdzają. Poniżej przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które mogą ułatwić wybór drzwi do domu czy mieszkania. 

Drzwi zewnętrzne – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze

drzwiDrzwi zewnętrzne obecnie dostępne są w bardzo wielu kolorach i wzorach, jak i wykonywane są one z bardzo różnych materiałów, kwestie te jednak są sprawą dość indywidualną, a jedyne co w takim wypadku należy brać pod uwagę to fakt, by drzwi jakie wybierzemy pasowały do zewnętrznej elewacji domu. Na co zatem należy zwracać uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych? Według informacji ze strony www.hand-bud.com można by tu wskazać takie parametru jak:

Przy czym należy zaznaczyć, że dla każdego inny z tych czynników może być tym priorytetowym. I tak jeśli bezpieczeństwo jest dla nas kwestią najważniejsza to warto pomyśleć o drzwiach antywłamaniowych. Takie drzwi wykonywane są zwykle w inny sposób i z innych materiałów, przy czym nie tyczy się to tylko samych skrzydeł drzwi, ale wszystkich ich elementów, Drzwi antywłamaniowe dostępne są w rożnych klasach gdzie wyróżniamy: drzwi klasy od A do C, przy czym typ C jest tym najbezpieczniejszym. Drzwi antywłamaniowe to najczęściej drzwi metalowe, jednak bardzo często są one oklejane za pomocą folii okleinowej, która imituje wygląd drewna, co sprawia, że z powodzeniem takie drzwi można dopasować do elewacji. W większości takie drzwi maja także dobre parametru akustyczne jak i termoizolacyjne. Wygoda użytkowania drzwi wiąże się z zwykle z takimi kwestiami jak to czy drzwi mają otwierać się do środka czy na zewnątrz oraz czy mają one być lewostronne czy prawostronne. Wygodniejsze zwykle są drzwi otwierane na zewnątrz ponieważ nie zajmują one miejsca w korytarzy, należy jednak pamiętać o tym, że wówczas na ganku przed domem musi być dostatecznie dużo miejsca. Ostatni czynnik który decyduje o wyborze drzwi jest obecnie jednym z ważniejszych i to dla wszystkich.

Energooszczędność drzwi zewnętrznych

drzwi zewnetrzneEnergooszczędność drzwi, czyli ilość tego ile ciepła z domu przez nie ucieka, ma znaczenie nie tylko na komfort cieplny domu, ale także w dużej mierze przekłada się to na wysokość rachunków za ogrzewanie. Obecnie coraz więcej producentów ma w swojej ofercie tak zwane drzwi energooszczędne. Tego rodzaju drzwi to najczęściej drzwi drewniane wykonywane przy zastosowanie nowoczesnych metod jak i rozwiązań, które podnoszą właściwości termoizolacyjne drzwi. Według strony apodlogi.pl drzwi energooszczędne mają zazwyczaj przenikalność cieplną na poziomie poniżej 1W/m²K. Przy tym tego rodzaju drzwi drewniane mają także bardo dobre walory wizualne i dostępne są w różnych wzorach, dzięki czemu nie ma żadnego problemu z dopasowaniem ich do elewacji budynku. Drewno ma także dobre parametry akustyczne, a co za tym idzie takie drzwi bardzo dobrze wyciszają budyeki. Drzwi energooszczędne sprawdzają się w każdego rodzaju budownictwie są one jednak podstawowym rozwiązaniem w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych.

Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę

drzwiWybór drzwi wewnętrznych przede wszystkim jest zawsze podyktowany względami estetycznymi, a co za tym idzie jest to w dużej mierze kwestia indywidualna. Przy wyborze drzwi wewnętrznych według informacji z portalu www.dobrzemieszkaj.pl warto także poza ich estetyką wziąć pod uwagę także i rodzaj materiału z jakiego zostało one wykonane. Obecnie we wnętrzach stosuje się drzwi typu plaster miodu lub też wykonane z płyty wiórowo-otworowej. Drzwi typu plaster miodu są stosunkowo lekkie, jednak przy tym maja one dość słabe właściwości wygłuszające, drzwi wykonane z płyty są natomiast cięższe jak i mają lepsze właściwości dźwiękoszczelne. Popularne są także drzwi z przeszkleniami, przy czym takie drzwi mają głównie względu estetyczne.

Drzwi na taras i balkon

drzwi szklaneWybór drzwi wewnętrznych to także wybór odpowiednich drzwi na taras i balkon. W przypadku drzwi tarasowych czy balkonowych najlepiej sprawdzają się takie rozwiązania jak drzwi szklane, ponieważ umożliwiają one przenikania światła do wnętrza domu. Warto jednak tradycyjne drzwi otwierane do środka pomieszczenia zamienić na drzwi szklane przesuwne, wówczas, według strony http://www.vitri.pl zaoszczędzimy sporo miejsca, jak i wyeliminowane zostanie ryzyko trzaskania drzwi w trakcie przeciągu. Przy czym należy mieć na uwadze fakt, że takie drzwi nie wszędzie uda się zamontować.

Podsumowując

Wybór drzwi do domu jest kwestią w dużej mierze indywidualną i dla każdego inny ich parametr może być tym najważniejszym. Niemniej warto jednak zwracać uwagę zarówno na estetkę drzwi jak i ich właściwości akustyczne i termoizolacyjne, ponieważ to one przełożą się na komfort mieszkaniowy.