Fotograf na ślubie

W branży fotograficznej mówi się, że nie ma trudniejszych rzeczy do fotografowania niż ślub. Jest to swojego rodzaju sprawdzian umiejętności – jeśli fotograf sprawdził się na tego typu imprezie, to znaczy, że nie ma sytuacji, z którymi sobie nie poradzi. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak jest? Z czego wynika trudność robienia zdjęć gościom weselnym i samych imprez? Czy wnętrze kościoła, ze swoim specyficznym i nastrojowym oświetleniem, nie jest wręcz wymarzoną przestrzenią do fotografowania? Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Ślub – sprawdzian fotografa?

fotograf ślubFotograf musi pamiętać o całej masie czynników, które wpływają na efekt wciśnięcia migawki. Kilka kluczowych to światło, odległość i relacje pomiędzy planami a tłem. Wydaje się, że w kościele nie powinno być z tym problemu, bo przecież światło pada jednolicie, ludzie się nie przemieszczają, a kompozycję można dowolnie ustawić. Jak najbardziej można, lecz należy robić to z wyczuciem i przy zastosowaniu odpowiednich filtrów. Doświadczony fotograf będzie wiedział, jakie połączanie przyniesie najlepsze rezultaty, początkujący zaś – zastosuje metodę prób i błędów. Nie znaczy to oczywiście, że wynik pracy tego drugiego nie będzie zadowalający, oczywiście, że będzie, lecz na pewno nie pójdzie to tak sprawnie. Każdy fotograf ślub postrzega zupełnie inaczej i nie sposób znaleźć dwóch fotografujących go w ten sam sposób i nie jest to kwestia umiejętności. Kolejnym etapem sprawdzianu jest samo wesele. Tego typu imprezy rodzinne bardzo często odznaczają się swojego rodzaju kompozycyjną chaotycznością – goście wędrują z miejsca na miejsce, rozmawiają ze sobą, wychodzą z sali, bawią się razem… Wszystko to powoduje, że niezwykle trudno jest objąć ramami obiektywu całe spektrum wesela. Tu także przyda się doświadczenie fotografa, który ma już opracowane metody i sposoby na poradzenie sobie z sytuacją. Niektórzy obchodzą to dzięki zrobieniu tzw. ścianki, na której tle robią zdjęcia gościom weselnym.

Każdy fotograf musi znaleźć swój własny sposób na sprawne realizowanie zleceń związanych ze ślubami i weselami. Nierzadko jest to doświadczenie wykute na kilku mniej lub bardziej udanych próbach, lecz nie ma możliwości, aby jakikolwiek specjalista zatrudniony w profesjonalnym salonie fotograficznym pozwolił sobie na niezadowolonych klientów. To fotograf musi poradzić sobie w trudnej sytuacji, lecz na szczęście fotografia to sztuka, a artyści bardzo lubią wyzwania.