Ogrzewanie jest nieodłącznym elementem każdego budynku, nie tylko budynków mieszkalnych, ale też i wszystkich inny w których przebywają na co dzień ludzie. Już pomijając fakt, że korzystanie z budynku, który nie ma ogrzewania porą zimową jest mało komfortowe, to ogrzewanie jest wymagane przez prawo budowlane. Jeśli w budynku nie zostało wykonane ogrzewanie, to nie może on zostać oddany do użytku i cały czas ma status budowy co uniemożliwia nam korzystanie z niego w taki sposób, jaki byśmy chcieli.
Nowoczesne grzejniki o dużej wydajności
Szeroko pojęte surowce energetyczne, pozwalające na ogrzanie budynku stale drożeją, więc albo pozostaje nam płacić coraz więcej za ogrzewania, albo zrobić coś żeby nasze ogrzewanie było możliwie oszczędne, przy czym jego wydajność taka sama lub nawet lepsza. W przemyśle grzewczym pojawiła się nowa technologia pozwalająca tanim kosztem ogrzać pomieszczenie, mam tu na myśli grzejniki na podczerwień. Do niedawna była to raczkująca technologia, ale teraz ma się już całkiem dobrze i jest na tyle dopracowana, że bez najmniejszych problemów możemy z niej korzystać. Nowoczesny grzejnik na podczerwień jest w stanie ogrzać pomieszczenie dużo szybciej, niż tradycyjny grzejnik konwekcyjny, a także nawet i o pięćdziesiąt procent taniej. Oszczędności biorą się między innymi z tego, że utrzymanie temperatury pochłania dużo mniej energii, niż podniesienie jej o kilka stopni. Z racji tego, że grzejniki na podczerwień bardzo szybko podgrzewają powietrze w pomieszczeniu, to czas zwiększonego poboru energii jest znacznie krótszy. Kolejną zaletą ogrzewania na podczerwień jest to, że takie ogrzewanie faktycznie podgrzewa całe powietrze w pomieszczeniu, a nie tylko miesza ciepłe powietrze z zimnym, tak jak to robi ogrzewanie konwekcyjne. Temperatura w pomieszczeniu jest temperaturą właściwą, a nie tylko wypadkową temperatur.
Wyżej opisana technologia stale zyskuje na popularności, nowoczesne budynki od samego początku wyposażane są w tego rodzaju ogrzewanie. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy takie ogrzewanie zamontowali u siebie w domu. Oczywiście wiąże się to z początkowo dość sporym wydatkiem, ale cały koszt instalacji takiego ogrzewania zwraca się w przeciągu maksymalnie pięciu sezonów grzewczych.