W każdym domu jednym z najważniejszych elementów jest podłoga. Dobór odpowiedniego materiału pokrywającego – czy są to panele, parkiet, płytki czy wykładzina – zależy od naszego wyobrażenia jak powinno wyglądać wnętrze. Jednak najdroższa i najładniejsza podłoga bez odpowiedniego wykończenia będzie sprawiała wrażenie niedokończonej. Dlatego tak ważne jest aby zadbać o drobny, ale istotny element jakim są listwy przypodłogowe.
Jaką listwę dobrać?
Obecnie na rynku mamy bardzo szeroką gamę listew przypodłogowych. W zależności od efektu wizualnego jaki chcemy uzyskać możemy wybrać profil prosty, wypukły lub wklęsły; listwę wąską (6-8cm) lub szeroką (10-15 cm). Również kolorystyka nie jest problemem. W zależności od naszego gustu i pomysłu na wygląd pomieszczenia możemy dopasować kolor listwy do podłogi, ściany lub stolarki okiennej i drzwiowej, a nawet do mebli. Mnogość pomysłów na aranżację wnętrz spowodowała, że również pod względem materiału, z jakiego wykonana jest listwa producenci wychodzą klientowi naprzeciw. Obecnie najbardziej popularne są listwy wykonane z płyty MDF. Jest to materiał, który do złudzenia przypomina drewno (najczęściej dąb lub jesion), dlatego idealnie nadaje się jako listwa przypodłogowa do paneli i parkietów. Nie przeszkadza to jednak w dopasowaniu jej do koloru ścian, dzięki pokryciu farbą podkładową. Bardzo ważną cechą takiej listwy jest również jej wysoka wytrzymałość na uszkodzenia i wilgoć. Innymi materiałami jakie stosuje się do produkcji listew przypodłogowych są między innymi PVC, drewno czy aluminium. Stosunkowo najmłodszym jest elastyczna pianka, która pozwala na wykonanie listwy, którą można łatwo wykończyć podłogę przy ścianach o kolistych czy owalnych kształtach. Praktyczne w listwach, poza wykończeniem łączenia ściana-podłoga, jest również to, że można pod nimi ukryć kable czy przewody.
Listwy przypodłogowe to świetny sposób na estetyczne wykończenie pomieszczeń, podkreślenie ich charakteru. Dodatkowym atutem jest prosty montaż i demontaż, dzięki czemu możemy swobodnie sami zmieniać ten element w zależności od potrzeby lub chęci odświeżenia wystroju wnętrza. Szeroka gama kolorystyki, struktury i profilu listew zapewnia znalezienie odpowiedniego wykończenia do każdego stylu i gustu. Wystarczy tylko poszukać.