Po co skręca się liny jutowe?

 

Liny jutowe są z reguły dość wytrzymałe. Jednak postanowiono zwiększyć ich wytrzymałość. Długo zastanawiano się, w jaki sposób to zrobić. Zdecydowano się na w miarę proste rozwiązanie, które okazało się być jedna bardzo skuteczne. Dzięki temu nie była potrzebna zmiana materiału, z jakiego wykonuje się liny. Wystarczyło, że odpowiednio się je skręci ze sobą. Jednak przed tym trzeba każdą z lin namoczyć, aby podczas wysychania stała się sztywna.

Skręcanie lin jutowych

liny jutowe skręcaneSkręcanie tych lin okazało się być bardzo trafionym pomysłem. Dzięki temu nie ma problemu z ich wytrzymałością. Poza tym liny jutowe skręcane są dużo bardziej sztywne i lepiej jest je wiązać. Węzły nie luzują się, ani nie rozwiązują. Przed ich skręcaniem moczy się je w roztworze z wody oraz ciekłego azotu. Ma on bardzo niską temperaturę, dlatego na chwilę lina jest zamrożona. W czasie tego procesu wszystkie liny zaczynają się do siebie bardzo mocno ściskać. Powstaje kawałek liny, którego nie da się w żaden sposób rozerwać. Najlepiej, jeżeli lina jest skręcana podwójnie. Co to oznacza? Lina powstaje z mniejszych linek, które również są skręcane. Wykonywane nawet testy takich odcinków linowych. Można nimi spokojnie holować duży samochód. Liny jutowe wykorzystywane są w wielu celach, właśnie ze względu na swoją wytrzymałość. Często można je zobaczyć u osób, które wspinają się po górach, jako liny asekuracyjne dla ludzi oraz sprzętu. Dzięki skręcaniu dość niskim kosztem osiągnięto dużą wytrzymałość, dlatego również w sklepach cena lin jest niska. Warto jest poszukać ich w sklepach dla alpinistów, również przemysłowych. Na pewno znajdą się różne produkty powstałe właśnie na tej bazie. Zakup ich to bardzo dobry pomysł. Gorąco polecam liny skręcane, gdyż zapewniają bezpieczeństwo.

Takie liny nie są drogie. Bardzo potrzeba ich w wielu dziedzinach życia. Również w transporcie za pomocą lin zabezpiecza się ładunek. Mają one służyć jako uzupełnienie dla pasów transportowych. Kierowcy korzystają z nich, aby mieć stuprocentową pewność, że mogą bezpiecznie jechać z dużym ładunkiem. Koszt metra bieżącego liny wynosi około siedmiu złotych. Widać, że cena jest atrakcyjna. Często liny jutowe są w promocji. Wtedy możemy je nabyć za jeszcze drobniejszą sumę – pięciu złotych.