Produkcja karmy dla kotów – co jest ważne?

karma dla kota canagan

Właściciele kotów przykładają coraz większą uwagę do wyboru karmy dla swoich podopiecznych. Co jednak o samych karmach i ich produkcji warto wiedzieć, by mieć pewność, że posiłki jakie dajemy swoim małym towarzyszom są odpowiednio dobrane do ich potrzeb i całkowicie zdrowe? Poniżej podamy kilka informacji odnośnie tego jak wygląda produkcja karmy dla kotów i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Karma dla kota – co warto wiedzieć?

karma dla kotaObecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów karm dla kotów. Według portalu www.koty.pl można znaleźć zarówno karmy mokre jak i suche, a także i tak zwane karmy weterynaryjne, dedykowane kotom z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Co jednak ważne karma karmie nie jest równa, dlatego należy zwracać uwagę przede wszystkim na jej skład. Otóż producenci wbrew temu co by się mogło wydawać nie stosują tylko i wyłącznie mięsa do produkcji karmy czy to suchej, czy to mokrej. Co więcej mięso to nie zawsze pochodzi od sprawdzonych hodowców, co także jest istotne. Dość często przy produkcji karmy stosuje się tak zwane wypełniacze, zwykle jest to zboże, które w nadmiarze jest dla kotów szkodliwe i może w niektórych przypadkach prowadzić do różnych chorób. Dlatego ta ważne jest to by wybierając karmę patrzeć nie tyle na producenta, choć i to w nie których przypadkach ma znaczenie ale także, albo raczej przede wszystkim na skład karmy.

Jaka karma – co jest ważne w składzie?

Tak przy wyborze karmy jak i przy jej produkcji szczególnie ważną rolę odgrywa skład. Obecnie można znaleźć wiele karm w rożnych smakach, między innymi takich jak:

karma dla kota canaganJednak sam smak karmy nie świadczy wcale o jej składzie, przy produkcji nie zawsze stosuje się tylko mięso danego rodzaju często także znajdujemy tam mięso innego pochodzenia niż mogłoby sugerować opakowanie, zresztą często to nie tylko mięso, ale także i różne inne części pochodzenia zwierzęcego. Co więcej dużą część większości popularnych karm dla kotów stanowi zboże i inne produkty pochodzenia roślinnego, które nie są tolerowane przez zwierzęta. Tego typu karmy wywołują tycie zwierząt, mogą prowadzić do cukrzycy i innych zaburzeń. Na dzień dzisiejszy za najzdrowsze uznaje się karmy bezzbożowe, jak sama nazwa wskazuje przy ich produkcji nie wykorzystuje się dodatku zbóż, a produkty pochodzenia roślinnego ograniczone są do minimum. Jako, że są to zwykle karmy z wyższej półki również jakoś mięsa jest lepsza. Za taką zdrową karmę może zostać uznana karma dla kota canagan czy karma animonda dla kota, choć to nie wszystkie możliwości. Stasowane w nich suszone mięso nie jet konserwowane, dzięki czemu jest o wiele zdrowsze niż w innych przypadkach. Jeśli chodzi natomiast o karmy mokre to ich skład zależy przede wszystkim od tego czy są to karmy uzupełniające, pełnowartościowe itd. Przy czym także w tym wypadu nie wszystkie mokre karmy zawierają w swoim skaldzie równie dużo mięsa, często także jest tu sporo dodatków chemicznych jak i warzyw. Wiele mokrych karm w swoim składzie zawiera dużo dodatków wcale nie potrzebnych w diecie kota, na co także należy zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Produkcja karmy suchej a pakowanie

linia produkcyjnaPrzy produkcji suchej karmy ważny jest także sposób jej pakowania, który wpływa na jej trwałość i tym samym jakość. Do pakowania karmy suchej wykorzystuje się przede wszystkim pudełka kartonowe, na których producent opakowań kartonowych zamieszcza logo firmy i informacje o składzie. Produkcja pudełek kartonowych odbywa się w zewnętrznej firmie i dopiero po ich dostarczeniu karma jest do nich rozsypywana. Taka metoda jest wykorzystywana do małych opakowań karmy. W przypadku większych wykorzystuje się torby i pakowanie w folie termokurczliwą by zmniejszyć ich powierzchnie. Tunel do pakowania w folie termokurczliwą wykorzystuje się jednak przed samą wysyłka w celu zabezpieczenia i przygotowania ładunku do drogi. Szczelność zapakowania karmy płynie na to jak długo będzie ona świeża i tym samym zdrowa dla kota.

Produkcja karmy mokrej a pakowanie

karma dla kota canaganPrzy produkcji karmy mokrej rodzaj opakowań staje się jeszcze ważniejszy. Zasadniczo wykorzystuje się tu dwa warianty, mianowicie albo puszki, albo saszetki, które są zamykane próżniowe. Takie zapakowanie zapewnia świeżość kamy, aż do momentu otwarcia karmy. Co istotne wygodniejsze w przechowywaniu są opakowania typu saszetki ponieważ zajmują one mniej miejsca.

w kwestii podsumowania tematu

Przy produkcji karmy wiele elementów jest ważne, przed wszystkim jednak najistotniejsze są produkty stanowiące bezpośrednio skład karmy. Dlatego tak ważne jest to by dobierane były one ze szczególną dokładnością, ponieważ tylko wówczas karma będzie zdrowa dla kota.