Środki do pielęgnacji butów – rodzaje

Dawniej wosk i terpentyna, potem pasta do butów – tak czyszczono nasze obuwie. Celowo używam słowa czyszczono, by zajmowano się tym zarobkowo, czekając na klientów na ulicy. Samodzielne pielęgnowanie obuwia było niedopuszczalne ze względów obyczajowych, zwłaszcza w przypadku wyższych warstw społecznych. To się jednak zmieniło i dziś o buty każdy dba sam. Jakie środki mamy do wyboru?

Jak i czym skutecznie czyścić buty?

skuteczne środki do pielęgnacji butówNajczęściej do czyszczenia i pielęgnowania butów wykorzystuje się pastę do butów. Jest to produkt tani, uniwersalny i łatwo dostępny. Stosowany odpowiednio i regularnie przedłuża trwałość obuwia i nadaje im ładnego wyglądu. Znana nam dziś pasta do butów produkowana jest z terpentyny, ropy naftowej, barwników i gumy arabskiej. Może też zawierać wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego, ale wówczas jest nieco droższa od tradycyjnej. Rozciera się ją za pomocą bawełnianej szmatki lub specjalnej szczotki. Ale skuteczne środki do pielęgnacji butów to również pianki, szampony czy spray’e. Można je często kupić u sprzedawcy butów, który dodatkowo dysponuje wiedzą na temat pielęgnacji danego modelu. I tak np. szampon w formie pianki można stosować do mycia butów skórzanych, wykonanych z materiałów syntetycznych czy zamszowych. Można nim pielęgnować również torby i torebki. Nadaje się też do skórzanych kurtek. Jest więc uniwersalny i wydajny. Usuwa wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia, jakie związane są z codziennym użytkowaniem butów. Może być stosowany regularnie, nie niszczy bowiem materiału. Wśród środków do pielęgnacji butów znajdują się też specjalistyczne farby. Są one przeznaczone do barwienia skór naturalnych i syntetycznie gładkich. Nadają się nie tylko do zmiany koloru, ale też renowacji sneakersów czy customizacji. Farb takich nie można jednak używać do zamszu i nubuku. Z kolei w renowacji skór licowych zastosowanie znajdują specjalistyczne kremy, które idealnie pokrywają zadrapania, rysy czy otarcia. Niwelują też przebarwienia.

Czyste buty to nasza wizytówka. Zawsze należy je więc odpowiednio pielęgnować przy użyciu specjalistycznych środków. Warto również wiedzieć, że na rynku jest wiele produktów, dzięki którym można przywrócić ukochanym szpilkom czy skórzanej torbie dawno utracony blask. Są też skuteczne, by usunąć z ich powierzchni wszelkie niedoskonałości.