Stalowe, czy z innego materiału – tarcze hamulcowe

Skuteczność komponentu zależy od materiału komponentu, dlatego jest odpowiednio wybrany materiał zapewnia wydajność, a także opłacalność i łatwość produkcji. Dlatego wybór materiału na tarcze hamulcowe jest bardzo ważną decyzją. Od tego zależały będą właściwości tego elementu, trwałość oraz ogólne bezpieczeństwo kierującego autem.

Jaką rolę pełnią tarcze w hamulcach?

stalowe tarcze ebcTypowy układ hamulcowy składa się z hamulców tarczowych z przodu i hamulców tarczowych lub bębnowych z tyłu połączonych układem rur i węży, które łączą hamulec przy każdym kole z cylindrem głównym. Po wciśnięciu na pedał hamulca, faktycznie naciska się na tłok w cylindrze głównym, który wymusza przepływ oleju hydraulicznego przez szereg rur i węży do zespołu hamowania na każdym kole. W przeciwieństwie do prętów stalowych, płyn może być kierowany przez wiele zakrętów w drodze do miejsca docelowego, docierając z tym samym ruchem i ciśnieniem, z jakimi zaczął. Bardzo ważne jest, aby płyn był czysty i nie zawierał żadnych pęcherzyków powietrza. Powietrze może ściskać, co powoduje gąbczastość pedału i znacznie zmniejszoną skuteczność hamowania. Jeśli podejrzewa się obecność powietrza, system musi zostać odpowietrzony w celu usunięcia powietrza. W każdym cylindrze koła i zacisku znajdują się wkręty odpowietrzające. Naprężenia mechaniczne i termiczne działające na tarczę hamulcową są wyjątkowo wysokie. Dlatego ważne jest, aby wykonywały swoją pracę i działały zgodnie z przeznaczeniem. Stalowe tarcze EBC są dobrym wyborem do pewnych zastosowań. Dodatkowa zawartość węgla w dyskach pomaga zarówno zmniejszyć ryzyko pękania termicznego pod wpływem wysokich temperatur, jak i umożliwia pracę tarcz w niższej temperaturze, zapewniając bardziej stałą skuteczność hamowania. Zwiększa również ich odporność na zniekształcenia lub wyboczenia, zapewniając większą trwałość, zmniejszając jednocześnie hałas i pozwalając na hamowanie bez drgań.

Wybór na rynku elementów i akcesoriów samochodowych jest nieograniczony. Ciężko jest podjąć decyzję o wyborze części samemu. Dlatego najbezpieczniej jest polecić ten wybór odpowiedniemu mechanikowi samochodowemu, aby być pewnym, że są one dopasowane indywidualnie do naszego stylu jazdy i rodzaju samochodu, który prowadzimy. Oczywistym jest, że auta sportowe wymagają innych części niż kompaktowe samochody miejskie.