Urok dekoracji tradycyjnych – bombka figurka

 

Świętowanie Bożego Narodzenia posiada długą historię oraz wiele związanych z nią tradycji. Jedym ze zwyczajów bożonarodzeniowych jest strojenie mieszkań różnorodnymi ozdobami. Gałązki świerku, gwiazdy betlejemskie, pęczki jemioły zawieszane pod sufitem, kolorowe wieńce – to wszystko stanowi o magii obchodów świątecznych.

Dlaczego bombki w kształcie figur?

Spośródbombki figurki wszystkich bożonarodzeniowych dekoracji najważniejsze są oczywiście bombki. Od wieków razem z odpowiednim oświetleniem znakomicie zdobią świąteczne podłaźniczki i choinki. Początkowo pomyślane jako ozdoby z papieru, owoców i słomek – w okresie późniejszym zamieniły się w szklane, posrebrzane i malowane kolorowo kule. I choć w takiej formie królują wśród ozdób świątecznych do dziś, to jednak, przez sentyment do dekoracji tematycznych – w świecie bożonarodzeniowym pojawiają się też bombki figurki. Szklane ozdoby w najróżniejszych kształtach, choć nie są tak popularne jak tzw. bańki, stanowią ciekawe przywołanie motywów świątecznych i dekoracji. Choć czasem naśladują dawne włóczkowe pajacyki, naturalne orzechy i owoce, to jednak dominują wśród nich święte postacie ze stajenki, aniołki i zwierzęta. Specyficzną i darzoną wielką sympatią grupą tematycznych ozdób choinkowych są te poświęcone tematom codziennym, wyobrażające dzieci i ich zabawy zimowe, śniegowe bałwanki, Świętego Mikołaja oraz kolorowe upominki.

Święta Bożego Narodzenia nie mogą obyć się bez dekoracji, a jak wiadomo – najlepszą z nich są choinki, stroiki i bombki. Choć tradycyjnie wybieramy do zawieszania głównie piękne i kolorowe szklane kule – dobrze czasem urozmaicić wystrój, okraszając gałązki świerku także figurkami. Tematyczne precjoza nie tylko dodadzą dekoracji prawdziwego uroku, lecz także pomogą stworzyć w ciągu niezwykłych dni sentymentalny nastrój.