Wybór materiałów do hydroizolacji

Współczesne budownictwo mieszkaniowe jest bardzo rozbudowane jeśli chodzi o zagadnienie związane z zakresem doboru odpowiednich materiałów do hydroizolacji dachu. Mnogość ofert i zastosowań może być bardzo myląca, szczególnie dla początkującej kadry inżynieryjnej. Jednak prawidłowym podejściem do zagadnienia hydroizolacji jest wykorzystanie licznych technologii na rynku i wdrażanie ich jednocześnie optymalizując koszty i jakość wykonywanych prac budowlanych.

Zastosowanie hydroizolacji dachowej

hydroizolacja dachuDach jest szczególnie narażoną częścią budynku lub innych budowli będącym stale narażonym na kontakt z warunkami atmosferycznymi. Szczególnie niebezpieczne jest narażenie na wodę wywołaną warunkami pogodowymi. Ulewne deszcze lub śnieg stale narażają naszą konstrukcje na wilgoć, która bez odpowiedniej hydroizolacji może powodować znaczne szkody. Odpowiednia hydroizolacja dachu zapewni bezpieczną ochronę przed tymi czynnikami i zabezpieczy nas przed przyszłym poniesieniem wydatków. Na rynku jest obecnie wiele produktów do hydroizolacji dachu. Zarówno do dachów skośnych jak konstrukcja z foli wstępnego krycia połączona z warstwą wierzchnią w formie dachówki, gontów bitumicznych lub blacho-dachówki. Odmienne produkty do stosowane jako hydroizolacja dachu występują w dachach płaskich. W ich przypadku stosuje się papy zgrzewalne z dodatkami mineralnymi, folie z polichlorku winylu ( popularnie PCV ) oraz membrany epdm. Zastosowanie tych materiałów charakteryzuje się sporą skutecznością jeśli chodzi o trwałość hydroizolacji dachu. W niektórych specyfikacjach technicznych producenci oceniają trwałość tego typu rozwiązań na dziesiątki lat co dla współczesnego inwestora jest wartością satysfakcjonującą. Oczywiście przed podjęciem decyzji o doborze hydroizolacji dachu należy przeanalizować dostępne materiały techniczne i informacyjne i wybrać najbardziej zoptymalizowaną opcje dla naszej inwestycji.

Zaplecze technologiczne jakie jest dostępne na rynku pozwala nam wybrać najbardziej optymalną drogę w kierunku wykonania właściwej hydroizolacji dachu. Ilość produktów dostępnych na rynku powoduje, że każdy inwestor dobierze coś według własnych potrzeb lub upodobań. Myślę, że do zagadnienia związanego z hydroizolacją dachu powinniśmy podejść naprawdę poważnie gdyż jak pisałem konsekwencje nieprzemyślanych decyzji będziemy odczuwać całe lata.