Wyobraźmy sobie taką sytuację, że pracujemy nad jakimś bardzo ważnym projektem i nagle z powodu burzy lub awarii sieci energetycznej tracimy dostęp do prądu i nasz komputer się wyłącza bez zapisania zmian. Dla wielu osób byłby to rzeczywiście powód do rozpaczy. Na nasze szczęście istnieją pewne urządzenia, które takie problemy rozwiązują. Co więcej te urządzenia są co raz bardziej popularne i ich cena jest tak przystępna, że każdy z nas może sobie pozwolić na ich zakup.
Polecane zasilacze awaryjne
Urządzeniem, o którym wspomniano we wstępie są zasilacze awaryjne. Wiele osób myśli, że są to urządzenia, których jedynym zadaniem jest podtrzymywanie w działaniu urządzeń elektrycznych gdy w gniazdach zabraknie prądu. Owszem jest to ich zadanie ale nie jedyne bowiem zasilacz awaryjny zwany również zasilaczem UPS odpowiada także za zakłócenia w sieci energetycznej. Większość z Państwa zapewne o takich zakłóceniach nigdy nie słyszało albo myśli, że są niegroźne skoro są tak mało popularne. Otóż nic bardziej mylnego. Za takie zakłócenia uchodzą choćby tzw. szpilki czyli nagłe skoki napięcia spowodowane przykładowo uderzeniem pioruna. Zasilacze awaryjne w takich momentach dbają o to by podłączone do nich urządzenia elektryczne nie uległy awarii. Wróćmy jednak do pierwszej z funkcji jaką pełnią te zasilacze. Otóż są to urządzenia wyposażone w kilka zwojów, których zadaniem jest akumulowanie w sobie ładunków elektrycznych. W momencie gdy w naszym gniazdu braknie prądu to przykładowo komputer stacjonarny będzie w stanie działać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas ten powinien nam wystarczyć do zapisania wszystkich plików nad którymi pracujemy. Czas działania urządzeń podpiętych do zasilacza awaryjnego jest zależny od dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest to jak dużo prądu zużywają te urządzenia a druga kwestia zależna jest już od samego zasilacza.
Ogólnie rzecz biorąc jeśli dużo czasu spędzają Państwo pracując przy komputerze to taki zasilacz awaryjny powinien koniecznie znaleźć się pod waszym biurkiem. Jego działania na co dzień nawet nie zauważymy ale docenimy go w momencie najmniej oczekiwanym. Koszt takiego zasilacza awaryjnego jest zależny od klasy tego urządzenia ale najczęściej są to kwoty liczone w setkach złotych.