Dbałość o pasję i zainteresowania jest obecnie zarówno ułatwiona, jak i na czasie. Łatwość wynika z nieograniczonej ilości sprzętów, warsztatów, kursów oraz przestrzeni, które nam to umożliwiają. Na czasie, ponieważ nic tak obecnie nie przyciąga oka, jak własnoręcznie wykonane przedmioty. Moją pasją jest wykonywanie przedmiotów z drewna. W przydomowym garażu stworzyłam własny warsztat, w którym nie trzeba było wiele, abym mogła teraz tworzyć własne meble ogrodowe, zabawki dla dziecka, czy też ramy na zdjęcia.
Wkrętarka, tokarka, stół, czyli wyposażenie domowej stolarni
Znajomi przyglądają się ze zdziwieniem moim wyrobom, ponieważ ich zdaniem, zabawa kawałkiem drewna, gwoźdźmi i młotkiem to nie jest pasja dla kobiety. Całe szczęście ja uważam inaczej i dzisiaj mogę opowiedzieć o tym, jak wygląda mój domowy warsztat. Pierwszym i najważniejszym sprzętem, którego zakupu trzeba dokonać aby kreować w drewnie to tokarka do drewna. Marka, rodzaj i cena są zależne od nas i od opinii, którymi się posłużymy. Ważne, że dobra tokarka do drewna ma służyć nam długo i niezawodnie. Kolejnym przedmiotem jest duży stół stolarski. Duży blat i przestrzeń na której można rozłożyć swój sprzęt to podstawa. Nie ma możliwości obrabiania drewna bez wkrętarki – naprawdę odradzam wykorzystania młotka i śrubokrętu, zwyczajnie odejmie to jakości naszym wyrobom. Kolejny przedmiot w domowym warsztacie to regał. Pozwala on przechowywać drewno, gotowe produkty, ale też daje nam komfort pracy w porządku i ładzie, co jest niezwykle ważne w warsztacie, w którym dominuje pył i drewniane wióry. Do obróbki końcowej niezwykle przydatna okazuje się być szlifierka, którą możemy wybrać taśmową, kontową lub walcową. Potrzebna jest tak samo bardzo jak tokarka do drewna, która pozwala nam przygotować odpowiedni kształt produktu. Szlifierka służy końcowej obróbce – dodaje szlifu i gładkości naszym wyrobom.
Stworzenie domowego atelier w postaci warsztatu stolarskiego to nie jest wielkie wyzwanie. Mamy do wyboru różnoraki sprzęt, który też nie należy do najdroższych. Ważne, aby nasz warsztat był miejscem, w którym oddajemy się pasji i realizujemy ją z radością – wówczas sprzęt ma najmniejsze znaczenie, a prawdziwe, drewniane cuda stworzymy z kawałka drewna i scyzoryku.