Co znajdziemy w auto serwisie?

mechanik

Posiadając własny samochód musimy liczyć się z tym, że im będzie on starszy tym częstsze będą nasze wizyty w serwisie samochodowym. Wybór nieodpowiedniego mechanika, może narazić nas na duże koszty, tak samo jak i podjecie niewłaściwych decyzji w związku z naprawami. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę zostawiając samochód w serwisie samochodowym i czego możemy się po nim spodziewać? Oto kilka podpowiedzi.

Auto serwis – na co zwracać uwagę

Auto serwisWedług stron www.auto-abc.pl Pierwsza kwestią na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o serwis aut jest to jaką cieszy się on opinią. Renomowane serwisy, zwykle są o wiele droższe niż te mniejsze, jednak zwykle za tym idzie też i jakoś usług. Nie zawsze jednak tak jest, dlatego by mieć pewność, że wybieramy dobry serwis samochodowy, warto sprawdzić jaką opinią się on cieszy. Komentarze poprzednich klientów, które możemy znaleźć w internecie mogą nam w tym pomóc. Warto także sprawdzić, jakie kwalifikacje mają osoby pracujące w danym serwisie, jak i w jaki sposób jest on wyposażony. Dopiero biorąc te wszystkie czynni pod uwagę będziemy mogli wybrać właściwie. Pamiętajmy o tym, że odpowiedni wybór to nie tylko gwarancja tego, że samochód zostanie właściwie naprawiany, ale i oszczędność.

Wyposażenie auto serwisu – co powinno znaleźć się na stanie

Wyposażenie auto serwisuak już wspomnieliśmy przy wyborze auto serwisu należy zwrócić uwagę na to jak jest on wyposażone, jest to jednak ważne nie tylko ze względu na to, że świadczy to o poziomie danego warsztatu, ale także i ze względu na to, że brak konkretnego wyposażenie może uniemożliwić poprawną diagnostykę i naprawę naszego auto. Co zatem powinno znaleźć się w dobrym serwisie aut? Można by tu wskazać na podstawie strony http://sklepwarsztatowy.pl takie rozwiązania jak:

Oczywiście nie są to wszystkie z rozwiązań jakie można spotkać w serwisach samochodowych, jednak są to te istotniejsze rozwiązania. Słowo wyjaśnienia należy powiedzieć odnośnie takiego rozwiązania jak podnośniki hydrauliczne, które w wielu warsztatach zastępowane są kanałami naprawczymi. Wynika to głównie z tego, że wybudowanie kanału jest tańsze niż kupno podnośnika, jednak kanał nie zawsze pozwala na przeprowadzenie kompletnej diagnozy i wszystkich napraw.

Części zamienne – kupić samemu czy zamówić przez serwis?

Części zamienneKolejną istotną kwestią, jeśli chodzi o korzystanie z usług serwisu samochodowego jest podjęcie decyzji odnośnie tego, czy części zamienne będziemy kupować samodzielnie i tylko dostarczymy je do serwisu, czy też wszystkie kwestie z tym związane pozostawimy mechanikowi. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady. Jeżeli mamy zaufanego mechanika i nie obawiamy się, że nas oszuka to lepiej pozostawić to w jego gestii. Według branżowego portalu warsztat.pl po pierwsze zna się na tym lepiej, po drugie oszczędzi nam to sopor czasu. Niestety często się zdarza, że serwisy pobierają opłaty za część jakby była to część oryginalna, a jest to zamiennik, w skrajnych wypadkach zdarza się, że montowane są używane części. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku takich części jak pierścienie tłokowe rik, rozrządy, chłodnice, czy pierścienie tłokowe npr, czyli tych, których wymiana jest kosztowna sama w sobie. Podmienianie części zdarza się najczęściej w przypadku małych serwisów, które oferują niepokojąco niskie ceny za swoje usługi, choć nie można powiedzieć powiedzieć by była to norma. Warto jednak zachować nieco czujności, jeśli zakupem części zajmuje się sam serwis.

Wybór części – oryginalne czy tańsze zamienniki co wybrać?

torbospręzarkaPoruszając kwestie związane z częściami samochodowymi należałoby także odnieść się do kwestii części oryginalnych i zamienników. Na podstawie informacji z portalu motofocus.pl dość powszechną praktyką jest w Polsce zastępowanie części firmowych ich tańszymi odpowiednikami, co ma przynieść oszczędności. Warto jednak liczyć się z tym, że nieoryginalne części często maja mniej solidną konstrukcje jak i produkowane są z materiałów gorszej jakości, a co za tym idzie ich żywotność jest zdecydowanie mniejsza. Fakt ten sprawia, że w praktyce oryginalne części ford, toyota, czy volkswagen mogą okazać się tańsze. Lepiej jest raz zapłacić większą sumę niż często mniejsze, ponieważ jeśli to podsumujemy okaże się to być bardziej opłacalne.

Krótko podsumowując

Wybierając serwis samochodowy należy zwrócić uwagę na to jaką ma on renomę, jak i na to jak jest wyposażony. W praktyce jednak to czy z usług danego serwisu będziemy zadowoleni zależy w dużej mierze od tego jakie sami decyzje podejmiemy odnośnie napraw.