Estetyczny zbiornik na deszczówkę

Woda deszczowa trafia do gleby by następnie wrócić do obiegu. Rodzi się tu pytanie: czy warto taką wodę pozyskać do własnych celów? Oczywiście, że warto a zastosowań jest wiele. Najpopularniejszym z nich jest jednak zastosowanie związane z uprawą roślin. Woda deszczowa idealnie nadaje się bowiem do podlewania warzyw czy kwiatów rosnących w naszych ogrodach.

Skuteczne pozyskanie wody deszczowej

pojemniki na deszczówkęDeszcze padają w naszym kraju stosunkowo często. Niemniej jednak ich występowanie jest dość nieregularne co potrafi skutkować pojawieniem się klęski zwanej suszą. Podczas dni gdy brakuje opadów a żar leje się z nieba najbardziej cierpią rolnicy a nawet fani uprawiania roślin w przydomowym ogródku. Podczas suszy konieczne jest ich podlewanie co generuje koszty. W związku z tym co raz więcej osób zaczyna inwestować w specjalne pojemniki na deszczówkę. Ustawia się je najczęściej bezpośrednio pod rynnami umieszczonymi na krawędziach dachu. Woda zbierana w tych zbiornikach może być wykorzystywana do podlewania naszych roślin. Oprócz zbiorników w formie wolnostojącej spotkać można ich większe odpowiedniki umieszczane w ziemi. Są to najczęściej zbiorniki o bardzo dużej pojemności liczonej w setkach litrów. Podobnie jak wcześniej omawiane zbiorniki naziemne te wersje wkopane w ziemie również są połączone z rynnami. Niektóre wersje posiadają kilka wlotów co umożliwia podłączenie rynny zarówno z domu jak i garażu czy warsztatu.

Ogólnie rzecz biorąc nowoczesne zbiorniki gromadzące wodę deszczową występują w wersjach bardzo estetycznych. Spotkać można zbiorniki przypominające stare beczki na wino, starożytne gliniane stągwie na wodę czy też ceramiczne wazy. Dzięki temu otoczenie naszego domu zachowa swój piękny charakter a my zyskamy wodę do podlewania roślin rosnących w ogrodzie.