Proces gięcia blach

Aby móc w ogóle rozmawiać o procesie gięcia blach, trzeba posiadać podstawową wiedzę w tym zakresie. Istotny jest wybór maszyny, na której chcemy przeprowadzić proces gięcia, ale równie ważna jest grubość blachy, którą zamierzamy poddać procesowi gięcia. Jeśli opanujemy podstawy teoretyczne, to spokojnie możemy podjąć próby samodzielnego gięcia.

Jak działa giętarka?

gięcie blachDostęp do profesjonalnych urządzeń przeznaczonych do gięcia blach mają tylko nieliczni. Do tej grupy ludzi można zaliczyć osoby posiadające swój warsztat lub pracowników dużych zakładów przemysłowych, wszyscy inni to pojedyncze przypadki osób, które posiadają giętarki, lecz z nich na co dzień nie korzystają. Ważne jest, by gięcie blach wykonywane było z należytą precyzją. Jest to o tyle istotne, że w przypadku źle zagiętej blachy możemy spotkać się z sytuacją, w której to klient odmówi odbioru zlecenia, bo zostało ono wykonane niezgodnie z przekazaną dokumentacją. A niejednokrotnie jest tak, że w takich przypadkach rozchodzi się o dziesiąte części milimetra. Sama giętarka zazwyczaj posiada stempel i matrycę, czyli elementy, z których jeden wciska blachę od góry, a drugi podpiera ją od dołu. W teorii proces ten wydaje się banalnie prosty, lecz w praktyce dojście do wprawy wymaga setek godzin spędzonych przy maszynie. Za nawet najdrobniejszy błąd przy kalibrowaniu maszyny przyjdzie nam zapłacić, bowiem źle zagiętego arkusza blachy często nie da się już ponownie wykorzystać. Ponadto należy pamiętać, że wszystkie otwory i fasolki w materiale należy wykonać przed zagięciem blachy, bo jeśli tego nie zrobimy, to może okazać się, że nie jesteśmy w stanie zrobić ich po zagięciu blachy, bo ta nie daje się umieścić na stole roboczym maszyny. Przystępując do gięcia blach należy odpowiednio ustawić promienie gięcia i naddatki uwzględniając ilość zagięć. Specjalista z pewnością sobie z tym poradzi. Aby nazywać się specjalistą należy nabyć umiejętności wykonywania detali na podstawie rysunków.

Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na zamawianie elementów z blach. Wykorzystuje się je do zakrywania skorodowanych elementów konstrukcji, ale również do pokrywania podług w przestrzeniach bagażowych i ładunkowych samochodów dostawczych i ciężarówek. Dzięki temu użytkowanie tych pojazdów jest przyjemniejsze.