Różne typy balustrad

 

Schody, balkony, czy też antresole wymagają zastosowania balustrad. Mają one zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z nich, stanowią rodzaj zakończenia, wykończenia. Balustrady mogą być wykonywane z różnych materiałów, które dobiera się nie tylko pod kątem estetyki, ale także tego, gdzie dana balustrada będzie się znajdowała, wewnątrz czy na zewnątrz budynku. Co sklepy mają do zaoferowania?

Balustrady z metalu i drewna

balustrady tomaszów mazowieckiNajpopularniejsze są obecnie balustrady wykonywane z metalu, głównie ze stali nierdzewnej. Stal nie koroduje, można ją łatwo wyczyścić suchą szmatką, pasuje do nowoczesnych wnętrz. Ponadto jest to materiał, którego nie trzeba konserwować, a i tak nie będzie się odkształcał czy blaknął pod wpływem słońca. Balustrady tomaszów mazowiecki z metalu z powodzeniem można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Drugi rodzaj balustrad to balustrady drewniane. Do wyboru są zarówno gatunki drewna rodzime, jak dąb, jak i egzotyczne, takie jak heban. Drewno jest przyjemne w dotyku i sprawia, że wnętrze jest przytulne. Mnogość kolorów drewna pozwala na lepsze jego dobranie do kolorystyki wnętrza. Stawiając na metal jesteśmy skazani na jedną barwę. Drewno trzeba czyścić preparatami z dodatkiem olejków, co zapobiega wchłanianiu wilgoci (co dalej prowadzi do butwienia drewna), jak również nadaje połysku. Trzeci rodzaj balustrad to balustrady szklane. Szkło hartowane jest odporne na pęknięcia i zarysowania, jest przeźroczyste, więc pasuje do każdego koloru. Gładka tafla jest łatwa do wyczyszczenia, choć trzeba to robić często, bo na szkle bardzo widać na przykład odciski palców. Szkło jest bardzo ciężkie, więc zanim się zamontuje taką balustradę to trzeba sprawdzić czy ściany i schody zniosą tak duże obciążenie. Czasem trzeba myśleć o tym już na etapie konstrukcji, bo wzmocnienie ścian nie jest łatwe, a do tego kosztowne.

Kończąc rozważania, jest bardzo wiele typów balustrad, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Wybierając najodpowiedniejszy model można się skupić zarówno na walorach estetycznych, jak i praktycznych. Ceny balustrad zależą od tego, czy kupimy gotową wersję, czy też postawimy na balustrady na wymiar. Te kute metalowe będą najdroższym wyborem, najtańsze będą te które dostaniemy od ręki w sklepach budowlanych.