Czym jest sianokiszonka?

 

W ostatnie wakacje byłam na wakacjach u mojego wujka na wsi. Tam też miałam okazję poznać specyfikę pracy rolnika. Oczywiście jeszcze przed wyjazdem znałam podstawy z rolnictwa, wiedziałam jakie są jego działy, jakie maszyny są wykorzystywane do podstawowych prac związanych z uprawą bądź hodowlą. Jednak muszę się przyznać, że niektórych zagadnień nie znałam.

Zalety produkcji sianokiszonki

sianokiszonka foliaSama w przyszłości chciałam założyć własne gospodarstwo agroturystyczne, pomyślałam więc, że ten pobyt będzie dobrym sprawdzianem przed wykonaniem tego kroku. Dlatego też na samym początku moich wakacji, uprzedziłam mojego wujka, że chcę się dowiedzieć nieco więcej o rolnictwie. Akurat tego dnia miał w planach zrobienie idealnej sianokiszonki. Do tego celu miał już zakupioną nowoczesną oraz wydajną maszynę, która miała zapewnić jej idealną jakość. Jak mi wytłumaczył istotna jest nie tylko sama sianokiszonka folia także ma znaczenie. Dlatego trzeba ją pozyskać od sprawdzonego producenta. Powiedział mi także, że kluczowy jest również termin oraz pogoda zbioru pierwszego pokosu. Jej niewątpliwą zaletą jest krótki czas tego zbioru, mniejsze zapylenie paszy oraz niższe ryzyko wystąpienia grzybów. W porównaniu do zwykłego siana, obecność suchej masy nie jest aż tak wymagana. Dlatego nie trzeba się aż tak martwić o zepsucie się paszy. Oprócz tych informacji miałam okazję przekonać się na żywo jak się produkuje ową sianokiszonkę, nie było to tak trudne jak mi się wydawało na początku.

Czy ta wiedza była przydatna? Uważam, że tak, jestem przekonana, że może mi się przydać w przyszłości. Jeśli macie do wyboru sianokiszonkę lub siano, zdecydowanie warto wybrać sianokiszonkę, po prostu posiada ona więcej zalet oraz nie jest tak trudna do wytworzenia.