Skuteczne cięcie sklejek laserem

 

Precyzyjne cięcia laserowe są nowoczesną metodą obróbki różnego rodzaju materiałów (sztucznych, ale i również pochodzenia naturalnego, przykładem jest chociażby sklejka), które są bardzo podobne do klasycznej obróbki stosowanej np. w przypadku metali. Zasadnicza różnica polega na zastosowaniu innego materiału tnącego,  którym w tym przypadku jest gorący promień lasera, w połączeniu ze specjalistycznym gazem technicznym.

Laser dedykowany cięciu

cięcie sklejki laseremRozwój współczesnej technologii prowadzi do zupełnie nowych rozwiązań stosowanych podczas produkcji, które gwarantują zarówno większą wygodę, jak i precyzję. Tego typu możliwości nam dziś niewątpliwie laser, który posiada bardzo dużo zastosowań i wykorzystywany jest nie tylko w medycynie, ale również w przemyśle. Wyróżniamy więc kilka rodzajów laserów, które różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale również właściwościami i zastosowaniem. Lasery mogą więc nie tylko naświetlać (lasery medyczne i te stosowane w niektórych saunach), ale również ciąć. Warto przy tym zaznaczyć, że w zależności od konkretnego typu lasera dokładne cięcie sklejki laserem przeprowadza się w ramach trzech najpopularniejszych metod: stapiania, spalania lub sublimacji (metoda ta polega na przechodzeniu lasera ze stanu stałego, w stan gazowy). Warto zaznaczyć, że materiałem, który nadaje się do zastosowania tego typu metody cięcia jest niewątpliwie sklejka (materiał wykonany ze sklejonych ze sobą cienkich warstw drewna). Sklejki są zazwyczaj bardzo cienkie i stosunkowo miękkie, dzięki czemu można traktować je promieniem laserowym o stosunkowo niskiej mocy. Warto przy tym zaznaczyć, że najlepiej tnie się sklejki wykonane z drewna drzew iglastych, z których usunięto uprzednio żywicę (dzięki temu materiał nie jest wilgotny w środku i odznacza się odpowiednią, podatną na cięcia sprężystością). Na rynku funkcjonuje wiele film, które daje możliwość zamówienia sklejek w dowolnie wybranym przez nas kształcie. Precyzyjny strumień laserowy rozgrzany do odpowiedniej temperatury umożliwia bowiem precyzyjne, szybkie cięcie nawet najbardziej fantazyjnych kształtów (popularne są zwłaszcza kształty zwierząt lub kwiatów). Laser ten przypala również krawędzie sklejki, które można następnie delikatnie przypiłować (w przypadku jeśli nie chcemy by sklejki posiadały zbyt ostre krawędzie). Metodę cięcia laserem wykorzystuje się bardzo często do wytwarzania różnego rodzaju elementów ozdobnych (takich jak tarcze zegara czy figurki, które możemy przywiesić do ścian), ale również przy produkcji mebli.

Współczesna technologia oferuje nam zupełnie nowe możliwości produkcji oraz obróbki materiałów. Jedną z niewątpliwie najpopularniejszych jest metoda cięcia specjalistycznym laserem, którego promień przetnie precyzyjnie zarówno tworzywa sztuczne, jak i te wykonane z surowców pochodzenia naturalnego (m.in. drewna). Odpowiedni typ lasera zdoła precyzyjnie przeciąć nawet delikatne i cienkie sklejki, które podatne są na tego typu obróbkę.