Toryczne soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Wśród najczęściej diagnozowanych wad wzroku, obok dalekowzroczności i krótkowzroczności, pojawia się astygmatyzm. W jej przebiegu rogówka nie jest symetryczna (nie jest okrągła, ale bardziej przypomina piłkę do rugby). To sprawia, że obraz jest zniekształcony i wymaga korygowania za pomocą właściwie dobranych okularów ze szkłami cylindrycznymi. Alternatywą dla nich są toryczne soczewki. Czym się wyróżniają i jak należy je właściwie pielęgnować?

Toryczne soczewki dla astygmatyków

soczewki toryczneAstygmatyzm często towarzyszy krótkowzroczności i dalekowzroczności. Wady te wymagają noszenia okularów, ale jeśli dochodzi do nich astygmatyzm, szkła muszą być cylindryczne. To nie wszystkim odpowiada, zresztą samo noszenie okularów też nie każdy toleruje. Na szczęście nie jest już to konieczne, bo na rynku od dłuższego czasu obecne są soczewki toryczne. Pozwalają nie tylko właściwie widzieć osobom cierpiącym na astygmatyzm, ale też niwelują objawy często towarzyszące wadom wzroku, np. silne bóle głowy czy wrażenie napięcia oczu. Można je kupić w niemal każdym sklepie okulistycznym. Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od tradycyjnych szkieł kontaktowych. Wykonane są często z miękkiego materiału silikonowo-hydrożelowego i tak jak pozostałe soczewki wymagają właściwej pielęgnacji oraz prawidłowego zakładania i ściągania. By służyły przez odpowiedni czas, a przy tym zapewniały nam maksymalny komfort należy je każdorazowo czyścić przy użyciu wielofunkcyjnego płynu i przechowywać w dwukomorowym pojemniku. Tego rodzaju preparat nie tylko usuwa zanieczyszczenia środowiskowe, ale też nawilża powierzchnię soczewki, co wpływa na jakość widzenia. Jeśli oko jest suche, o wiele łatwiej o podrażnienia. Może też pojawić się zaczerwienienie i przekrwienie oczu, jak również uczucie piasku pod powiekami. Wszystkie te objawy są mało komfortowe i można je wyeliminować dzięki właściwej pielęgnacji soczewek oraz stosując krople do oczu, które są dostępne w aptece bez recepty (przed zakupem warto upewnić się, czy nie zawierają substancji konserwujących, które mogą wywołać objawy uczulenia).

Noszenie okularów nie zawsze jest możliwe. Nie każdy też czuje się w nich dobrze. W takim przypadku stosowanie soczewek jest jednym z lepszych i bardziej komfortowych rozwiązań. Sprawdza się u kobiet i mężczyzn, choć to panie częściej decydują się na rezygnację z okularów.