Wielofunkcyjny szwajcarski scyzoryk

Duże manewry i imprezy z udziałem wielu drużyn zawsze przyciągały mnóstwo uczestników i zwykle mogły trwać nawet kilka dni, w zależności od organizacji. Jednak niektóre takie imprezy były typowo terenowe, bez żadnego zaplecza, więc awarie replik czy sprzętu podczas imprezy kończyły się często wypadnięciem z gry. Oczywiście można było zawsze zabierać ze sobą narzędzia, ale było to dodatkowe obciążenie już i tak pokaźnego ekwipunku imprezowego.

Oryginalne scyzoryki armii szwajcarskiej

scyzoryki szwajcarskieCzasem narzędzia przydawały się w najmniej oczekiwanych sytuacjach, jak przykładowo konieczność wyplątania kolego z zarośli, w które przypadkowo wpadł podczas gry. Dlatego, wielu kolegów, w tym i ja, zaczęło zabierać na imprezy scyzoryki szwajcarskie. Mimo iż nie było to najbardziej skomplikowane urządzenie, scyzoryki były bardzo wielofunkcyjne, a ich zastosowanie kończyło się wyłącznie na wyobraźni użytkownika. Oczywiście, sam ich rodzaj zależał od budżetu poszczególnych kolegów, bo większość zadowalała się tanimi egzemplarzami możliwymi do dostania niemal na każdym straganie, jednak kilku poszło o krok dalej, czyniąc ze scyzoryka stały element wyposażenia i zamawiając oryginalne wojskowe narzędzia z certyfikatem oryginalności. Jak na szwajcarskie wykonanie przystało, wojskowe scyzoryki były o wiele odporniejsze i lepiej wykonane niż zwykłe, tanie narzędzia. Miały również o wiele więcej elementów, dzięki czemu mogły być używane w niemal każdych warunkach, nie tylko do polowej naprawy replik, ale nawet do prowizorycznego pocięcia gałęzi na opał czy nawet do naprawy odzieży. Ich wielofunkcyjność była tak duża, iż więcej niż raz uratowały one kolegów od konieczności wypożyczania magazynków czy nawet całych replik, bez problemu radząc sobie ze spiłowaniem czy docięciem niedopasowanych, plastikowych elementów w trakcie imprezy.

Oryginalne scyzoryki były również nierdzewne i bardzo wytrzymałe, nie zawodząc nawet w najcięższych warunkach czy po długim czasie użytkowania. Starsze modele służyły również jako rekwizyt dla kolegów odtwarzających jednostki armii szwajcarskiej, a także były dość wartościowym elementem kolekcjonerskim. Jednak niezależnie czy były oryginalne czy też nie, pozostawały bardzo przydatnym, a jednocześnie zdecydowanie poręcznym narzędziem.