Zabezpieczenie pacjenta na stole operacyjnym

W przypadku, gdy pacjent w szpitalu wymaga wykonania pewnego zabiegu lub potrzebna jest operacja, to powinno się zapewnić temu pacjentowi jak największe bezpieczeństwo podczas wykonywania wszelkich zabiegów. Każdy pacjent powinien być traktowany priorytetowo i powinno się wykorzystać wszelkie środki, które wpłyną na bezpieczeństwo samego zabiegu jak i lekarzy i pacjentów.

Pas skórzany wysokiej jakości wykorzystywany do unieruchamiania pacjentów

wysokojakościowe pasy skórzane do unieruchomienia pacjentaPodczas operacji zazwyczaj pacjent znajduje się pod narkozą. Dzięki temu nie czuje tego co z nim robi lekarz, a co ma bardzo istotny wpływ na poprawę jego stanu zdrowia. Narkoza ma także na celu unieruchomienie pacjenta podczas bardzo trudnych operacji, gdzie ciało powinno pozostać w stanie nieruchomym. Wszelkie przemieszczenia mogą spowodować nie trafienie w odpowiednie miejsce przez skalpel chirurgiczny, co w konsekwencji może prowadzić do nawet śmierci samego pacjenta. Aby zapobiec takiej sytuacji stosuje się wysokojakościowe pasy skórzane do unieruchomienia pacjenta podczas zabiegu. Pasami wiąże się pacjentowi kończyny, aby w razie chociażby nawet niekontrolowanych ruchów, nie dopuścić do poruszania się. Takie pasy wiąże się dość ciasno, żeby zapewnić jak najmniejszą możliwość ruchu. Przywiązuje się w ten sposób zazwyczaj nadgarstki, albo kostki u stóp, rzadziej obwiązuje się w pasie lub na poziomie klatki piersiowej. Jeśli nie chce się dopuścić do ruchu głowy to także można przyczepić pas na wysokości czoła. Dzięki temu, nawet, gdyby pacjent się poruszył, to i tak ten ruch nie będzie wpływał na operację. Dla niektórych wydaje się dziwnym fakt, że wiąże się pacjentów, którzy i tak są pod narkozą. Chodzi o to, że nawet w takim stanie występują wybudzenia lub ruchy niekontrolowane, które mimowolnie mogą spowodować poruszenie się pacjenta, a to mogłoby mieć poważne konsekwencje.

W obecnych czasach pasy zaciskowe są coraz doskonalsze. Nie są to już wykonane z twardej skóry ciężkie pasy, którymi dawniej wiązało się pacjentów. Są to bardzo delikatne, ale przy tym także bardzo wytrzymałe materiały, regulowane w wielu poziomach. Dzięki temu pacjent, nawet jeśli jest mocno przywiązany do łóżka, nie będzie odczuwał skutków takiego skrępowania po samym zabiegu, co miało często miejsce w przeszłości.